Zaměstnankyně čelila slovním útokům ze strany zaměstnavatele. Ten se ji snažil donutit, aby s ním podepsala smlouvu o rozvázání pracovního poměru. Nátlak nevydržela a dohodu podepsala. Nyní se chce ale bránit. Obrátila se proto na Státní úřad inspekce práce s prosbou o radu, jak postupovat.
Dotaz z praxe
Zaměstnavatel mě pořád slovně napadal. Nejprve mi nabídl, ať podepíšu dohodu, ale pak i vyhrožoval, pokud to prý nepodepíšu, vymyslí si důvod, jak mi dát výpověď bez odstupného. Nepodepsala jsem, ale napadání pokračovalo. Už jsem to nevydržela a dohodu podepsala. Mám měsíc na to, abych si našla práci. Vím, že jsem to neměla podepisovat, ale jednání zaměstnavatele bylo hrozné. Můžu se nějak bránit?
Jak uvádí Státní úřad inspekce práce, dohoda o skončení pracovního poměru je jedním ze způsobů, jak lze pracovní poměr uzavřený mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem rozvázat. Jde o dvoustranný právní úkon, směřující ke skončení pracovního poměru. Dohodnou-li se zaměstnavatel se zaměstnancem na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem (§ 49).
Pokud se však jeví, že není právní úkon učiněn svobodně, ale pod tlakem, je možné ve stanovené lhůtě uplatnit u soudu neplatnost rozvázání pracovního poměru.
Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době nebo dohodou může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním (§ 72 zákoníku práce).
Státní úřad inspekce práce k této problematice nabízí podrobný informační leták, který přináší všechny potřebné informace právě ke skončení pracovního poměru.
Psali jsme: Jak poslat na firmu kontrolu? Anonymním e-mailem. Potvrzuje to inspekce práce