V plánování dovolené je důležitá dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Poslední slovo v tom má však vždy zaměstnavatel.
Zaměstnavatel nejen že termín dovolené schvaluje, ale může jej také zrušit nebo zaměstnance z dovolené odvolat. Právo změnit určenou dobu čerpání dovolené nebo z ní zaměstnance v jejím průběhu odvolat dává zaměstnavateli § 217 zákoníku práce..
V praxi se tak nezřídka stává, že již odsouhlasená dovolená zaměstnavatelem je z jeho strany zaměstnanci zrušena. Ten však s volnem počítal a pro daný termín pořídil zájezd.
Kdo to zaplatí?
Pokud zaměstnavatel termín dovolené zruší nebo zaměstnance z dovolené odvolá, má nárok na kompenzaci nákladů spojených se zrušením či návratem z dovolené. Jde tedy zejména o jízdné či storno poplatky za zrušení zájezdu.
Nevyčerpaná dovolená
Dovolenou by měl zaměstnanec vyčerpat v tom roce, ve kterém na ni vznikl nárok. Výjimkou je situace, kdy tomu brání překážky v práci na straně zaměstnance (například zmíněná pracovní neschopnost) nebo naléhavé provozní důvody. Přebývající dovolenou pak může zaměstnavatel nařídit tak, aby byla vyčerpána do konce následujícího kalendářního roku. Neurčí-li zaměstnavatel termín přebývající dovolené do 30. června následujícího roku, máte právo si dny čerpání dovolené určit sami. Zaměstnavatel pak nesmí vámi zvolený termín změnit, což ovšem nebrání tomu, aby vás z dovolené odvolal,
uvedla již dříve Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.