Sezóna burčáku odstartovala. Pozor, není burčák jako burčák

10. 9. 2021

Sdílet

10.9. 1krát/ Burčák, stánek, trhy Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Burčák je možné prodávat od začátku srpna do konce listopadu. Ne vždycky ale obchodníci nabízí pravý nefalšovaný burčák. Na co dát pozor při jeho nákupu? Kdy se může prodejce dopustit klamání spotřebitele? 

Není burčák jako burčák

Označení „burčák“ mohou nést jen nápoje vyrobené z hroznů vinné révy, které byly sklizeny a zpracovány na území České republiky v daném kalendářním roce. Pokud prodejce nabízí na svém pultu zkvašený mošt z hroznů dovezených ze zahraničí a označuje jej za burčák, jde o klamání spotřebitele. 

Narazit lze i na pančovaný burčák

Jak uvádí spotřebitelský server dTest.cz, pokud by prodejce nápoj označil jako částečně zkvašený hroznový mošt, bylo by vše v pořádku. Informace, zda jde o burčák, či částečně zkvašený hroznový mošt, musí být podle zákona vždy uvedena viditelně spolu s údaji o místě původu a o tom, kdo nápoj vyrobil.

Někteří prodejci se snaží burčák pančovat, například ředit vodou. Přídavek vody je přitom jedním z nejčastějších prohřešků, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce každoročně odhalí. V kontrolovaných vzorcích se objevují také syntetická barviva, nedeklarovaný oxid siřičitý či etanol z přidaného cukru, uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Co sledovat při nákupu burčáku? 

  • Barva
  • Aroma
  • Cena
  • Místo prodeje

Burčák z bílého vína by měl mít žlutou až medově zlatavou barvu. Rozhodně by neměl být nahnědlý. Hnědá barva by mohla poukazovat na ředění jablečným moštem, na starý burčák či kvašený mošt vyrobený z plesnivých bobulí. Narezlá či téměř průzračná barva ukazuje na mošt ředěný vodou. Naopak usazeniny nejsou na škodu. Okem patrné by měly být také bublinky oxidu uhličitého, kvůli kterému se nedoporučuje láhve s burčákem dovírat. Dobrý burčák lze poznat také podle jeho aromatu.

 Litr burčáku lze vyrobit zhruba z dvou kilogramů vinné révy. Letošní burčák by se měl prodávat zhruba za 70–80 korun za litr. 

Ideální je kupovat dobře vychlazený burčák. Není radno kupovat si burčák, který je vystaven velkému teplu a přímému slunci. Teplo totiž urychluje kvašení. Správný burčák by neměl být starší tří dnů.

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).