Od roku 2023 se zvýšil limit příjmů pro využití paušální daně OSVČ na 2 miliony korun. K dani je ovšem nutné se přihlásit do 10. ledna. Ministerstvo financí připravilo kalkulačky, jejíž pomocí si můžete spočítat, zda se vám paušální daň vyplatí.
Zvýšil se limit a zavedla se 3 pásma
Paušální daň doznala od roku 2023 řady změn. Tou hlavní je, že se limit příjmů, které mohou OSVČ v paušálním režimu mít, zvýšil, stejně jako hranice pro povinnou registraci k DPH, na 2 miliony korun. S tím souvisí další novinka. Od roku 2023 se paušální daň platí ve třech různých pásmech na základě předchozích příjmů a výdajového paušálu, do kterého OSVČ spadá. V prvním pásmu se platí 6208 Kč (minimální částka zdravotního pojistného, 1,15násobek minima sociálního pojistného a daň ve výši 100 Kč). V druhém pásmu se jedná o 16 000 Kč a v třetím 26 000 Kč.
Pro koho je 1. pásmo 6208 Kč
První pásmo se týká OSVČ s příjmy do 1 milionu Kč, přičemž u těchto podnikatelů je jedno, z jaké samostatné činnosti jejich příjmy plynou. Dále se do prvního pásma může přihlásit poplatník s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 1,5 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů.
První pásmo je také pro poplatníky s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 2 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů. Paušální daň v tomto pásmu činí 6208 Kč.
Pro koho je 2. pásmo 16 000 Kč
Do druhého pásma se může přihlásit poplatník, jehož příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly v předcházejícím zdaňovacím období 1,5 mil. Kč, a to bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti pocházejí. Druhé pásmo mohou využít také poplatníci s příjmy do 2 mil. Kč, pokud měli 75 % příjmů, ke kterým lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % příjmů. Paušální odvod činí v druhém pásmu 16 000 Kč měsíčně. Jde o pevnou částku, která se nebude měnit v závislosti na růstu minimálního pojistného.
Pro koho je 3. pásmo 26 000 Kč
Do třetího pásma potom mohou vstoupit všichni poplatníci, kteří splní podmínky vstupu do paušálního režimu, tedy jejichž příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly 2 mil. Kč. Tyto OSVČ pak musí platit 26 000 Kč měsíčně. Opět se jedná o pevnou částku, která se nebude měnit v závislosti na růstu minimálního pojistného.
Spočítejte si, zda se vám paušální daň vyplatí
Kdo chce vstoupit do paušální režimu, musí finančnímu úřadu podat do 10. ledna oznámení o vstupu do paušálního režimu. Pokud ještě nejste rozhodnutí, zda se vám paušální daň OSVČ vyplatí, můžete zkusit kalkulačku, kterou připravilo ministerstvo financí.
Ačkoli se měsíční odvod zvýší až na 26 tisíc Kč, některé OSVČ na novém nastavení vydělají přes 100 tisíc Kč. Záviset bude na oboru podnikání a také výši příjmů. Paušální daň se například nově vyplatí i některým OSVČ s 80% paušálem. Nejvíce na novém nastavení vydělají bezdětné OSVČ s 60% paušálem s příjmy těsně pod úrovní 1,5 milionu Kč. Vyplývá to z výpočtů serveru Podnikatel.cz.