Stanjura vracení protiústavní pokuty neusnadní, generální pardon neudělí

13. 2. 2023

Sdílet

5.2.24 /4x/ Zbyněk Stanjura Autor: Úřad vlády ČR
Ministr Zbyněk Stanjura na tiskové konferenci po jednání vlády (24. 8. 2022)

Přestože má ministr financí právo udělit generální pardon a usnadnit tak vrácení protiústavní pokuty u kontrolních hlášení, Zbyněk Stanjura nic takového nechystá. Podnikatelé tak budou muset požádat úřady sami. 

Pokuta za nedodržení formy kontrolních hlášení je protiústavní 

Jak už informoval server Podnikatel.cz, jedna z pokut udělovaných u kontrolního hlášení je dle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu protiústavní. U kontrolního hlášení je totiž stanoveno, že se podává výhradně elektronicky, a to pouze datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně. Pokud tak podnikatel neučiní, je podání považováno za neúčinné (tedy jako by nebylo vůbec podáno). Jestliže tedy podnikatel kontrolní hlášení podal, ale v jiné než požadované struktuře a nezareagoval do 5 dnů na výzvu, dostal pokutu 50 000 Kč. Formát a strukturu aktuálně stanovuje pokyn Generálního finančního ředitelství. 

 A právě kvůli tomuto faktu nyní finanční správa narazila u Nejvyššího správního soudu (NSS). NSS totiž určil, že stanovování struktury a formátu podání pouze pokynem GFŘ (a pokutování za nedodržení) je protiústavní. 

Jedna z pokut u kontrolních hlášení je protiústavní, zažádejte o vrácení peněz Přečtěte si také:

Jedna z pokut u kontrolních hlášení je protiústavní, zažádejte o vrácení peněz

Stanjura podnikatelům situaci neusnadní 

Odborníci se shodují, že podnikatelé, kteří v minulosti tuto sankci dostali, se mohou domáhat jejího vrácení. Situaci jim mohl ulehčit ministr financí, který má právo v takovýchto případech udělit tzv. generální pardon, tedy zpětně takové pokuty prominout. Úřady by pak pokuty vrátily automaticky. Ministr financí Zbyněk Stanjura však nic takového nechystá. Zákon obsahuje dostatek standardních nástrojů, kterými může finanční správa řešit dopad této výkladové změny, ke které v důsledku vývoje judikatury dochází. Ministerstvo financí v tuto chvíli neeviduje podněty od finanční správy po použití mimořádného nástroje v podobě hromadného prominutí pokuty, uvedl serveru Podnikatel.cz Tomáš Weiss, mluvčí ministerstva financí. 

Podnikatelé, kteří protiústavní pokutu dostali, tak sami musí podat správci daně podnět k přezkumu rozhodnutí. Jediným limitem je čas. Zrušit nezákonné rozhodnutí o uložení pokuty za kontrolní hlášení lze pouze do 3 let od nabytí právní moci tohoto rozhodnutí. Získat zpět pokuty staršího data bude více než obtížné, uzavřel pro server Podnikatel.cz Vít Křivánek, partner a daňový poradce společnosti BDO.

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).