Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení návrh na zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Podle předkladatelů je hlavním důvodem skutečnost, že 60 % plateb probíhá aktuálně bezhotovostně a tento podíl se navíc bude zvyšovat.
Stanjura navrhl zrušit EET
Ministerstvo financí se rozhodlo splnit slib z programového prohlášení vlády a poslalo do připomínkového řízení návrh na zrušení EET. Hlavním důvodem je, že v podnikatelském segmentu došlo k významným změnám, především k prudkému nárůstu bezhotovostních plateb. Pro rok 2017 se počítalo s 20% podílem bezhotovostních plateb, pro rok 2025 se odhaduje až 80 %. Pro rok 2021 je tento podíl odhadován na 60 %,
doplňuje ministerstvo v důvodové zprávě k zákonu.
Psali jsme: Co chystá nová vláda? Konec EET, daňové prázdniny či valorizaci slevy na dani
Pokles hotovostních plateb totiž podle ministerstva oslabuje význam evidence tržeb, neboť snižuje množství transakcí, které EET podléhají. Digitální formy obchodu již nepřipouští takový prostor pro potenciální obcházení daňové povinnosti vzhledem k tomu, že za digitální transakcí zůstává stopa. Jak doplnilo ministerstvo financí, většinu poplatníků to vede k tomu, že danou transakci promítnou do tvrzení svých daňových povinností.
Dalšími výraznými faktory, které podle ministerstva snižují efekt EET, tvoří změny v nastavení daňových zákonů. Jde například o zavedení institutu paušální daně, zvýšení základní slevy na dani na poplatníka či plánované avizované zvýšení limitu obratu pro vznik plátcovství u daně z přidané na úroveň 2 miliony korun. Z výše uvedeného vyplývá, že efekt evidence tržeb v současných podmínkách je v porovnání s obdobím, kdy byla evidence tržeb zavedena, výrazně nižší a není dostačující pro znovuzavedení evidence tržeb,
píše se v důvodové zprávě.
Psali jsme: Česko požádá o zvýšení hranice pro registraci k DPH na 2 miliony korun
EET je pozastavena do roku 2023
EET je v současnosti pozastavena do konce roku 2022. Dle plánů předchozí Babišovy vlády se měla EET znovu spustit 1. ledna 2023, kdy se do evidence měly zapojit i poslední dvě vlny podnikatelů (řemeslníci, advokáti, lékaři atd.).
EET odstartovala v prosinci 2016
EET se zpočátku, v prosinci 2016, dotkla podnikatelů, kteří poskytují ubytovací a stravovací služby. V druhé vlně dopadly e-tržby na maloobchod a velkoobchod. Třetí vlna se měla týkat například svobodných povolání, dopravy nebo zemědělství. Čtvrtá vlna se pak měla dotknout řemeslníků a vybraných výrobních činností. V případě třetí a čtvrté vlny byl start naplánován na 1. května 2020, ale kvůli koronaviru byl nakonec odložen.