Svaz minerálních vod se ostře ohradil proti změnám v DPH, které přináší konsolidační balíček. Vláda minulý týden potvrdila, že její změny platí. Jedinou změnu připustila u novin a časopisů, kde DPH sjednotila.
DPH u balených vod, kam patří i kojenecké, minerální a léčivé vody, se tak podle svazu razantně zvýší, reálně až o 40 procent. Podle svazu tak vláda trestá spotřebitele, kteří chtějí žít zdravěji. Do balených vod na druhou stranu patří i sladké a nezdravé limonády, které také spadnou do vyšší DPH.
Od nového roku by měly platit pouze dvě sazby DPH: základní, která bude činit 21 %, a snížená, která bude na úrovni 12 %. Hlavním cílem tohoto opatření je zjednodušení systému DPH sjednocením dvou snížených sazeb (15 % a 10 %) do jedné společné ve výši 12 %. Opatření povede k vyšší efektivnosti a transparentnosti systému DPH, omezení příležitostí k daňové optimalizaci a v neposlední řadě k odstranění absurdit jako v případě aplikace tří různých sazeb DPH u točeného piva,
píše se v důvodové zprávě.
Jenže vláda Petra Fialy tím vytvořila absurdity zcela nové, přičemž sjednocení DPH díře v rozpočtu nepomůže a dojde u některých položek opět ke zdražování. Nejdříve panovaly dohady o tom, proč časopisy a noviny mají mít rozdílné sazby DPH. A také, jak se budou posuzovat nápoje, které v sobě budou obsahovat potraviny, které jsou zařazeny do snížené DPH, například caffè latte. Psali jsme o tom v samostatném článku.
Do toho opozice upozorňovala, že nové sazby například u vodného a stočného, které je doposud ve snížené 10% sazbě DPH, razantně navýší ceny. A naopak ceny potravin, které by se nově měly ocitnout ve 12% sazbě (doposud 15% sazba), se vůbec nepropíšou, protože rozdíl v DPH si ponechají řetězce.
Návrh navyšuje daně napříč společností, tedy všem skupinám obyvatel a podnikatelů celkem o 73 miliard. Koalice by od něho měla ustoupit,
řekla již dříve předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Nově se ke kritice vlády připojil i Svaz minerálních vod. Vláda návrhem na jedné straně zvyšuje koncovou cenu výše uvedených potravin s prokazatelně blahodárnými účinky na lidský organismus, na straně druhé snižuje koncovou cenu u všech ostatních potravin včetně pochutin a cukrovinek, u kterých odborníci volají po omezení jejich konzumace a kvůli nimž musela vzniknout tzv. pamlsková vyhláška, která reguluje prodej pro děti ve školách,
připomíná Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod. Podle ní tak uniká smysl, proč chce vláda vytáhnout peníze z lidí, kteří přistupují zodpovědně ke svému zdraví.