Letní období s tropickými teplotami přináší zaměstnavatelům další povinnosti vůči zaměstnancům. Jsou povinni zajistit tzv. ochranné nápoje.
Je dokázáno, že ztráta tekutin snižuje pracovní výkonnost a zvyšuje riziko pracovních úrazů. Právě tomu by měl zaměstnavatel zajištěním pitné vody předcházet. Nejde však pouze o tekutiny, které pracovníci mohou pít, ale též o vodu, kterou lze použít při zranění zaměstnance a poskytování první pomoci.
Pitný režim a ochranné nápoje
Zaměstnavatel má povinnost zajistit zaměstnancům pitný režim – tedy přísun pitné vody. Pokud jde o ochranný nápoj, jehož účelem je chránit lidský organismus před vlivy nadměrného tepla (nebo zimy), na něj má zaměstnanec nárok za určitých podmínek.
O ochranných nápojích pojednává zákoník práce. Říká, že zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu; na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem, též ochranné nápoje.
Jestliže má podnikatel zaměstnance, kteří jsou vystaveni vyšší tepelné zátěži, jež překračuje hygienické limity, právě jim musí zajistit ochranné nápoje, a to bezplatně a podle vlastního seznamu. Hygienickým limitem se v tomto případě rozumí ztráta tekutin z organismu potem a dýcháním, která přesahuje 1,25 litru (70 % tekutin) za osmihodinovou pracovní směnu. Samotný ochranný nápoj se poskytuje přímo na pracovišti či v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby jej mohl zaměstnanec snadno a bezpečně využít.
Povinnosti týkající se ochranných nápojů jsou odstupňovány podle kategorie práce. Jestliže jde o administrativní pracovníky, kteří vykonávají méně náročnou kancelářskou činnost, mají nárok na ochranné nápoje při dosažení teploty vzduchu 34 °C a více.
Za nezajištění pitného režimu hrozí vysoké pokuty
Pokud bude zaměstnavatel zajištění pitného režimu, případně ochranných nápojů, ignorovat, hrozí mu pokuta až ve výši 1 milionu korun. Pokud pak podnikatel nezajistí pro své zaměstnance pitný režim, může dostat až dvoumilionovou pokutu.