Aby bylo za studenta během prázdnin mezi bakalářským a magisterským studiem hrazeno státem zdravotní pojištění, je třeba pokračování ve studiu pojišťovně ohlásit.
Stejně tak se ohlašovací povinnost týká těch, kteří pokračují po magisterském studiu na studium doktorské. Zdravotní pojišťovně je nutné další studium doložit, a to nejpozději v září.
Jak informuje Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), v případě, že by byl zápis až v říjnu nebo listopadu, musí to student pojišťovně oznámit do 8 dnů ode dne, kdy se tuto skutečnost dozvěděl.
Nezaopatřeným dítětem (kdy se soustavně připravuje na budoucí povolání a pojistné platí stát) je totiž sice i po dobu od ukončení studia na VŠ do dne, kdy se bezprostředně stane studentem téže nebo jiné VŠ, nejdéle však po dobu tří kalendářních měsíců.
Studium na vysokých školách v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu je považováno za soustavnou přípravu na budoucí povolání bez ohledu na formu studia a bez ohledu na to, zda je student v době takového studia výdělečně činný. Stát pojistné za studenta ale platí jen do jeho 26 let,
uvádí VZP.
Od 1. ledna 2018 se okruh osob, za něž platí pojistné stát, rozšířil o tzv. doktorandy. Stát platí zdravotní pojištění za osoby starší 26 let studující prvně v doktorském studijním programu uskutečňovaném vysokou školou v ČR ve standardní době v prezenční formě studia. Nesmí být ovšem zároveň OSVČ nebo zaměstnancem.