Tzv. práce na zkoušku: Zná vůbec zákon takový pojem?

26. 5. 2022

Sdílet

24.11.22 3krát/ žena, zamyšlení, otazník, nevědomost, pochybnost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Než na místo nastoupí, tak si to vyzkouší. Samozřejmě bez smlouvy. Praxe, která se běžně děje. Stejně tak následné rozčarování, pokud pak nepřijde na řadu finanční odměna. Podobné situaci se věnoval Státní úřad inspekce práce.

Jsem registrovaný na úřadu práce. Naskytla se mi příležitost pracovat na stavbě. Podnikatel mě vzal tzv. na zkoušku. Byl se mnou spokojený, tak jsem pracoval další dny. Bohužel bez smlouvy. Po zbytečných urgencích, abychom smlouvu uzavřeli, jsem nakonec skončil. Peněz jsem se nedočkal. Je nějaká možnost, že mi bude zaplaceno? 

Hned na úvod Státní úřad inspekce práce upozorňuje, že zákoník práce pojem „práce na zkoušku“ nezná.

Závislá práce je definovaná v ust. § 2 zákoníku práce jako práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně. Závislá práce musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době, na pracovišti zaměstnavatele, případně na jiném dohodnutém místě.

Závislá práce může být vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu (ust. § 3 zákoníku práce). Základní pracovněprávní vztah je podle zákoníku práce pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce).

Nelegální práci definuje ust. § 5 písm. e) zákona o zaměstnanosti jako výkon závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah, resp. cizincem bez povolení (nebo v rozporu s povolením) k zaměstnání nebo k pobytu (v případech, kdy je povolení příslušnými právními přepisy vyžadováno). Bude-li fyzická osoba během kontroly přistižena, že vykonává nelegální práci, může jí být uložena pokuta až 100 000 Kč. 

Vždy trvejte na uzavření pracovněprávního vztahu, apeluje úřad. 

§ 30 zákon o zaměstnanosti k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání uvádí: Uchazeče o zaměstnání krajská pobočka úřadu práce z evidence uchazečů o zaměstnání rozhodnutím vyřadí, jestliže uchazeč o zaměstnání dle ust. § 30 odst. 1 písm. e) vykonává nelegální práci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).