Ukrajinští zaměstnanci pracují v Česku za stejných podmínek jako Češi, ukázaly kontroly Státního úřadu inspekce práce (SÚIP). Přesto v řadě případů zaměstnavatelé porušují právní předpisy.
Ukrajinci pracují za stejných pracovních i mzdových podmínek
SÚIP zatím zahájil 311 kontrol podmínek, za kterých v ČR pracují uprchlíci z Ukrajiny. Během 90 již dokončených kontroly sice úřad zjistil porušení právních předpisů, ani v jednom případě však nešlo o porušení zásady srovnatelných mzdových a pracovních podmínek (například delší pracovní dobu) zaměstnanců pracujících na obdobných pracovních pozicích.
Od začátku uprchlické krize jsme se zaměřili na to, aby situace nezneužívali podvodníci a držitelé dočasné ochrany pracovali za férových podmínek. Kontroly prokázaly, že pokud k takovým případům dochází, pak je to zcela ojedinělé. U zaměstnavatelů, kteří jsou kontrolováni, pracuje přes 5 tisíc lidí, kteří museli utéct před válkou na Ukrajině. Celkem přitom u nás pracuje bezmála 90 tisíc držitelů dočasné ochrany. Svědčí to o tom, že se daří příchozí úspěšně integrovat na pracovní trh, a přitom ho nedeformovat tím, že by pracovali za jiných podmínek než ostatní zaměstnanci,
uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Nejčastěji zaměstnavatelé zapomínají na oznamovací povinnost
Z 90 ukončených kontrol bylo porušení právních předpisů zjištěno v 63 z nich. Nejčastěji šlo o tato porušení:
- 17 kontrolovaných subjektů umožnilo výkon nelegální práce 45 občanům Ukrajiny (ve správním řízení může být v těchto případech uložena pokuta až 10 mil. Kč)
- 5 zaměstnavatelů zastřeně zprostředkovávalo zaměstnání 25 držitelům dočasné ochrany z Ukrajiny (může být uložena pokuta až ve výši 10 mil. Kč)
- 29 zaměstnavatelů nesplnilo vůči ÚP ČR svou oznamovací povinnost při zaměstnávání cizinců (zaměstnavatelům hrozí pokuta až do 100 tis. Kč)
- 16 zaměstnavatelů nesplnilo svou povinnost mít v místě pracoviště kopie dokladů prokazující existenci pracovněprávního vztahu (pokuta až 500 tis. Kč)