Další možnost, jak využít umělou inteligenci, představil startup Scaut zabývající se ověřováním informací uvedených v životopisech. Využívá při tom analýzu dat a umělou inteligenci.
Jak píše Euro.cz, z vedení dětského kroužku se na papíře stává ,project management‘ a z pár lekcí španělštiny ,středně pokročilá znalost‘. Průzkumy pořádané v posledních 10 letech se shodují, že třetina až polovina Čechů ve svém životopise lže. Nejsou ale sami. Podvodníci z mnoha světových zemí žádají o remote práci v tisíce kilometrů vzdáleném státě s falešnými doklady a diplomy, nebo dokonce s fotkou vygenerovanou pomocí umělé inteligence.
Dnešní doba, kdy se digitální nábor stal běžnou věcí, jim to však usnadňuje pouze zdánlivě. Podle organizace National Association of Professional Background Screeners v USA prověřuje zájemce o práci jedním nebo více způsoby až 96 procent zaměstnavatelů. V České republice a na Slovensku je průkopníkem v této oblasti webový nástroj Scaut. A jde mu to zjevně dobře – tedy alespoň dle investorů.
Startup Petra Moroze, který se zabývá právě ověřováním informací o uchazečích, nyní na svůj rozvoj získal milion eur (v přepočtu více než 24 milionů korun) od slovenského fondu Venture to Future Fund, moravských Garage Angels a skupiny několika andělských investorů.
Nesprávný hiring s sebou přináší i větší bezpečnostní rizika než jen promrhaný čas při onboardingu. Jeho následky mohou být fatální – od vysokých finančních ztrát přes únik dat až po špionáž,
říká Moroz. S naším nástrojem tomu však dokážeme účinně předcházet. Získané investice nyní plánujeme využít zejména k dalšímu růstu, posílení technologií, integraci HR systémů a expanzi,
dodává.
Morozův webový nástroj pracuje s umělou inteligencí a analýzou dat. Odborníkům v HR umožňuje ověřování řadových zaměstnanců, ale zároveň také poskytuje i pokročilejší nástroje pro kandidáty z řad managementu, kteří následně mají jako zaměstnanci přístup k nejcitlivějším datům firmy a obchodnímu tajemství. Jednotlivé screeningové balíčky Scaut se pak sestavují i s ohledem na různé potřeby nejen HR oddělení, nýbrž i compliance a risk managementu. Pečlivým prověrkám navíc podléhají též pozice, kde hrozí korupce.
Výsledné reporty zahrnují výpis z trestního rejstříku nebo ze soudů, stejně jako třeba přehled úvěrů či referencí, dopravní přestupky, záznamy o užití drog, kontrolu vzdělání a certifikátů nebo kritické hodnocení dovedností či chování v jiných firmách. Tyto informace poskytovatelé background screeningu hledají ve veřejných záznamech až sedm let nazpět. V průměru se při takovém šetření zjistí, že 80 procent životopisů obsahuje nesrovnalosti, pětina uchazečů zveličuje své dovednosti a 12 procent z nich dokonce lže o svém vzdělání. (Euro.cz)