Úleva pro zaměstnavatele, nebudou už muset dělat písemný rozvrh dovolené

3. 4. 2024

Sdílet

3.4.24 /2x/ relaxace, stres, osamělost, strach, meditace, volno Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Součást novely zákoníku práce, která zavádí valorizační mechanismus u minimální mzdy, tvoří i zrušení povinnosti zaměstnavatele vytvářet písemný rozvrh čerpání dovolené.

Zruší se povinnosti vytvářet písemný rozvrh dovolené

Vláda před několika týdny schválila zavedení valorizačního mechanismus u minimální mzdy. Novela zákoníku práce obsahuje ale i další změny. Jednou z nich je zrušení povinnosti zaměstnavatele vydávat písemný rozvrh čerpání dovolené. Aktuálně platí, že zaměstnavatel musí dobu čerpání dovolené určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. 

Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí je však každoroční sestavování tzv. plánu dovolených povětšinou formální záležitostí, která jen vede ke zbytečnému zvýšení administrativní zátěže pro zaměstnavatele. V praxi se nicméně naprosto běžně při určování dovolené postupuje odlišně, a to typicky z iniciativy vlastních zaměstnanců, kteří na začátku kalendářního roku nemají mnohdy určitou představu o tom, kdy by měli zájem dovolenou následně čerpat, doplnilo ministerstvo v důvodové zprávě.

Pokud novela projde parlamentem, nabyde účinnosti v polovině roku 2024.

U minimální mzdy vznikne valorizační mechanismus, zaručená mzda se u firem zruší Přečtěte si také:

U minimální mzdy vznikne valorizační mechanismus, zaručená mzda se u firem zruší

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).