Je nutné informovat Českou správu sociálního zabezpečení o úmrtí seniora, který pobíral starobní důchod? A co bude s poslední výplatou důchodu?
Jestliže se senior dožil výplatního dne svého důchodu, byl v tom případě důchod
vyplacen oprávněně. Není tedy nutné vrácení dávky, ani její poměrné částky. Jak ale informuje Česká správa sociálního zabezpečení, pokud se důchodce výplatního dne svého důchodu nedožil, a to třeba o jediný den, splátka již nenáleží. Nárok na výplatu důchodu dnem úmrtí zaniká.
ČSSZ nabízí názorný příklad:
Pokud je důchod vyplácen ke dni 10. 2. a důchodce zemře 10. 2., má na jeho výplatu nárok. Pokud zemře 9. 2., na výplatu nárok nemá.
Úřad se o úmrtí seniora může dozvědět až poté, co byl důchod vyplacen. V tom případě se jedná o přeplatek, který musí být navrácen,
upřesňuje úřad.
Povinnost oznámit ČSSZ úmrtí seniora
Tato povinnost vzniká v případě, kdy je důchod vyplácen jinému příjemci
(zákonný zástupce, opatrovník, zvláštní příjemce či člen domácnosti), který důchodce zastupuje. Ten je povinen úmrtí poživatele důchodu ohlásit písemně do 8 dnů od úmrtí.
Údaje o úmrtí občanů, kteří jsou starší15 let, sdělují sociálce úřady pověřené vedením matrik, a to do dvou týdnů ode dne zápisu do matriky. ČSSZ přijímá informace o úmrtí také z registru obyvatel, agendového informačního systému evidence obyvatel, případně z došlých žádostí o pozůstalostní dávky. V případě úmrtí důchodce v zařízení sociálních služeb hlásí jeho úmrtí ČSSZ toto zařízení,
uzavírá úřad.