Úřady nestíhají vyřizovat penze, zahltily je žádosti o předčasné důchody

12. 4. 2023

Sdílet

10.10.24 5krát/Důchodce, starší muž, otázka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nestíhá vyřizovat žádosti o důchod a doba zpracování již překračuje zákonnou lhůtu. Důvodem je velké množství nových žádostí o důchod, které přišly v posledním čtvrtletí loňského roku. 

Vloni výrazně vzrostl počet žádostí o předčasné důchody

Standardně lidé podají zhruba 200 tisíc nových žádostí o přiznání důchodu ročně. Loni se však kvůli nastavení systému vyplatilo požádat o předčasný starobní důchod, čehož také mnoho lidí využilo, a počet žádostí výrazně stoupl. Jen za poslední tři měsíce loňského roku přišlo na ČSSZ 96 778 žádostí o důchod, což je oproti stejnému období roku 2021 více než dvojnásobek. Za celý rok bylo podáno 249 526 žádostí, z toho více než 80 tisíc žádostí o předčasný starobní důchod.

Čtěte více na Měšec.cz: Do důchodu jděte ještě letos. Dostanete mnohem víc než příští rok. A to i při předčasné penzi

Úřady tak nestíhají žádosti včas vyřídit. „Tato bezprecedentní situace zatížila systém zcela nestandardním způsobem. Velká část žadatelů o předčasný starobní důchod nepožadovala jeho výplatu. To však neznamená, že zpracování těchto žádostí je jednodušší. Zpravidla je totiž nutné po provedení posouzení nároku na dávku vyhotovit dvě rozhodnutí. Jedno, kterým je důchod přiznán, a následně druhé, kterým je uvolněna výplata a přepočteno krácení poté, co žadatel ukončí zaměstnání,“ doplnila Jitka Drmolová, mluvčí ČSSZ, s tím, že na přelomu roku navíc přišlo dalších 40 tisíc žádostí o tzv. výchovné. 

Lhůtu úřady nestíhají

Kvůli velkému množství žádostí se tak prodloužila doba jejich zpracování. Podle zákona mají úřady na vyřízení žádosti o důchod 90 dní, přičemž lhůta se prodlužuje o dobu případného prošetřování rozhodných skutečností. Aktuálně však průměrná doba řízení činí 99 dnů. Pro zaměstnance České správy sociálního zabezpečení a okresních správ sociálního zabezpečení je současná situace velmi náročná a za jejich pracovní nasazení, se kterým k této mimořádné situaci přistoupili, jim patří velké poděkování, uvedl František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ. 

Ačkoli ČSSZ přijala organizačně personální opatření a počet vyřízených žádostí se zvyšuje, stabilizaci situace úřad očekává až v polovině letošního roku. Komplikace navíc přinese další mimořádná valorizace penzí, která se dotkne 2,8 milionu seniorů. 

Žádejte o důchod co nejvíce předem, prosí úřady 

Těm, kteří podali žádost o důchod, ale ve lhůtě 90 dnů nedostali rozhodnutí, ČSSZ doporučuje, aby přistupovali k urgenci zejména v případech, kdy požadovali důchod i jeho výplatu. Tyto žádosti pak úřad zpracuje přednostně. Lidem, kteří se do důchodu v letošním roce chystají, pak ČSSZ radí, aby maximálně využili možnost podat žádost o přiznání důchodu až 4 měsíce předem. Tím lze zajistit plynulý přechod k finančnímu zabezpečení formou důchodu namísto výplaty ze zaměstnání, uzavřela Jitka Drmolová, mluvčí ČSSZ.

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).