Úřady začaly vyplácet kompenzační bonus. Jak podat žádost a co k ní doložit?

12. 1. 2022

Sdílet

12.1.22 /2x/ Přemýšlení, žena, otázka, odpověď Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Od ledna mohou OSVČ, společníci firem a dohodáři žádat o kompenzační bonus 2022 za první bonusové období, přičemž finanční úřady již začaly peníze vyplácet. Způsobů, jak lze žádost podat, existuje několik.

Kompenzační bonus je až 1000 Kč denně

OSVČ, společníci malých eseróček a dohodáři, pokud splní podmínky, mohou už nyní žádat o kompenzační bonus za první bonusové období (od 22. listopadu do 31. prosince 2021). Za leden 2022, tedy druhé bonusové období, půjde žádat od února. Hlavní podmínkou nároku na bonus je 30% pokles tržeb oproti srovnávacímu období. Srovnávací období je stanoveno jako tři po sobě jdoucí kalendářní měsíce v rozhodném období od 1. června do 31. října 2021.

Kompenzační bonus činí 1000 Kč, celkově tak lze dostat 41 000 Kč. Netýká se to ale všech. V zákoně o kompenzačním bonusu pro rok 2022 se totiž nachází omezující podmínka, že výše kompenzačního bonusu za bonusové období nesmí překročit limitní částku. Limitní částka se vypočte jako rozdíl průměrné měsíční výše příjmů ze všech významně dotčených činností ve srovnávacím období a výše příjmů ze všech významně dotčených činností ve srovnávaném období, a to celé vydělené počtem kalendářních dní srovnávaného období.

Jak jde žádost podat

Žádost o kompenzační bonus lze podat:

  • prostřednictvím webové aplikace,
  • e-mailem (nutno ručně žádost podepsat a vyfotit či naskenovat),
  • datovou schránkou,
  • prostřednictvím MOJE daně,
  • prostřednictvím poštovních služeb,
  • osobně v podatelnách finančních úřadů

Žádosti o kompenzační bonus kromě obecných náležitostí podání obsahuje také:

  • čestné prohlášení osvědčující splnění podmínek pro vznik nároku na kompenzační bonus,
  • účet u poskytovatele platebních služeb v české měně, na který má být kompenzační bonus vyplacen,
  • identifikaci společnosti s ručením omezeným, jejíž výkon činnosti je předmětem kompenzačního bonusu,
  • určení jedné nebo více činností podnikatele
  • průměrnou měsíční výši příjmů ve srovnávacím období a výši příjmů podle ve srovnávaném období a
  • údaj o době trvání nařízené karantény v případě, že má být kompenzační bonus poskytován z důvodu karantény či izolace

Co k žádosti přiložit

OSVČ či společníci nemusí k žádosti nic dalšího podávat. Dohodáři mají za povinnost k formuláři přiložit kopii dohody/dohod o práci konané mimo pracovní poměr, v důsledku které/kterých vznikla v rámci rozhodného období po dobu alespoň 3 kalendářních měsíců účast žadatele o kompenzační bonus na nemocenském pojištění jako zaměstnance.

Dále musí doložit kopii mzdového listu/mzdových listů zahrnujícího/zahrnujících kalendářní měsíce (v rámci rozhodného období), kdy byl žadatel o kompenzační bonus účasten nemocenského pojištění jako zaměstnanec na základě dohody/dohod o práci konané mimo pracovní poměr, nebo potvrzení od zaměstnavatele prokazující účast žadatele o kompenzační bonus na nemocenském pojištění jako zaměstnance alespoň 3 kalendářní měsíce v rámci rozhodného období z titulu výkonu práce na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr.

Dokdy se budou žádosti podávat

Žádost o kompenzační bonus lze podat nejpozději do 2 měsíců po skončení bonusového období. Za první období tedy půjde podat do 1. března 2022. Není-li tato žádost v této lhůtě podána, nárok na kompenzační bonus zaniká.

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).