Zaměstnanec je z důvodu úrazu dočasně práce neschopný. Úraz si však přivodil pod vlivem alkoholu. Má tento fakt vliv na výplatu nemocenské dávky?
Problematiku řeší čtenáři, kteří využívají pro své dotazy diskuzi na serveru Businesscentre.
Dotaz z praxe:
Zaměstnanec jel na kole. Před jízdou však vypil několik piv. Na kole havaroval a skončil v nemocnici. Na neschopence má vyznačeno, že požil alkohol. V jaké výši mu náleží nemocenské dávky a náhrada mzdy?
Jak uvádí Česká správa sociálního zabezpečení, jestliže si pojištěnec přivodil dočasnou pracovní neschopnost zaviněnou následkem opilosti, ale také například zneužitím omamných prostředků nebo psychotropních látek, během spáchání úmyslného trestného činu nebo úmyslně zaviněného přestupku, je nemocenské za kalendářní den kráceno. Náleží mu pouze v poloviční výši. Ke krácení nemocenských dávek dochází také v případě, že je dočasná pracovní neschopnost přivozena během rvačky.
Nárok na nemocenské dávky zaniká pojištěnci, který si dočasnou pracovní neschopnost přivodil úmyslně. Pojištěnec nemá nárok na nemocenské dávky ani v případě, že mu vznikla dočasná pracovní neschopnost v době útěku z vazby nebo z místa výkonu trestu odnětí svobody.