O čtyřdenním pracovním týdnu se v poslední době hodně mluví, ale s realizací je to horší. Ve Velké Británii udělali experiment, který přinesl uspokojivé výsledky a po kterém u tohoto modelu zůstalo mnoho společností.
Jak píše Euro.cz, před více než rokem a půl se 61 organizací ve Velké Británii zúčastnilo největšího světového experimentu založeného na čtyřdenním pracovním týdnu. Jinými slovy, jejich zaměstnanci odpracovali od června do prosince roku 2022 každý týden o 20 procent méně hodin, než byli zvyklí, a to aniž by se to negativně projevilo na jejich výplatní pásce. Na oplátku však měli odvést 100 procent obvyklé práce.
A jak se zdá, nově nastavené podmínky řadě zaměstnavatelů vyhovovaly, protože 89 procent firem tuto politiku uplatňovalo i po skončení testu. Ba co víc, polovina účastníků v ní dokonce pokračovala dále i na konci minulého roku, kdy čtyřdenní pracovní týden učinily trvalým, jak vyplývá ze zprávy zveřejněné think tankem Autonomyo. Ten uvedený pokus předloni zorganizoval ve spolupráci s neziskovou organizací 4 Day Week Global a Day Week UK Campaign. Na projektu se podíleli také výzkumníci z Univerzity v Cambridge, Oxfordu a Boston College.
Spokojení nebyli jen zaměstnavatelé. Pozitivní ohlasy zněly také ze strany pracovníků. Ti se podle Autonomyo těšili většímu duševnímu i fyzickému zdraví. Vyzdvihovali též rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem či menší míru vyčerpání ze zaměstnání. Posun k lepšímu u některých z nich přetrvával navíc i rok po ukončení testu. Klíčové je, že pozitivní výsledky nejsou způsobeny novostí nebo krátkodobými dopady. Tyto účinky jsou skutečné a dlouhodobé,
vysvětluje pro CNN profesorka sociologie na Boston College Juliet Schorová.
Chtěli byste pracovat jen 4 dny v týdnu?
Už v únoru loňského roku, kdy byly výsledky pokusu poprvé zveřejněny, řada zaměstnanců uvedla, že díky kratší pracovní době mohla trávit více času se svými dětmi. Konkrétně se společný čas s rodinou prodloužil u 27 procent mužů a 13 procent žen z celkem 1238 pracovníků, kteří zkušenost se čtyřdenním pracovním týdnem hodnotili.
Více než polovina byla díky kratší pracovní době schopná lépe skloubit práci s pečovatelskými povinnostmi, na 62 procent dotazovaných pak uvedlo, že mělo bohatší společenský život. Zejména u žen došlo ke snížení syndromu vyhoření a zlepšila se spokojenost s vlastním životem. (Euro.cz)