V pracovní době doprovázíte dítě k lékaři. Musí vám to v práci proplatit?

10. 8. 2023

Sdílet

10. 8. 23 / 1x / dítě, rodič, doktor, lékař Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Zákoník práce definuje návštěvu lékaře jako osobní překážku v práci. Ty jsou blíže popsány v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kde se nachází také podrobnosti o tom, kdy zaměstnavatel musí návštěvu doktora umožnit a jak je to v tom případě s náhradou mzdy. Kromě vyšetření nebo ošetření u lékaře se může jednat také o pracovnělékařské prohlídky nebo doprovod rodinných příslušníků k lékaři, případně do sociálních služeb. 

Jak píše server Finance.cz, na pracovní volno máte nárok i tehdy, pokud nejdete k lékaři přímo vy, ale doprovázíte rodinného příslušníka, a to do zdravotnického zařízení na vyšetření nebo ošetření z důvodu náhlého onemocnění, úrazu anebo k předem domluvené kontrole. 

I kdyby šlo jako doprovod více rodinných příslušníků bez ohledu na to, zda mají společného zaměstnavatele, či nikoliv, volno se poskytne jen jednomu z nich, a to opět na dobu nezbytně nutnou. Ta může činit maximálně 1 den a je také nutné, aby byl doprovod nezbytný a lékařské úkony nebylo možné provést mimo pracovní dobu. 

Důležité je vědět, že náhradu mzdy nebo platu dostanete, jestliže jde o doprovod dítěte, manžela, druha a rodiče a prarodiče zaměstnance, případně manžela nebo manželky. 

Náhrada mzdy nebo platu naopak nebude poskytnuta, když: 

  • doprovázíte ostatní rodinné příslušníky, 
  • má zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění. (Finance.cz)
Může chtít zaměstnavatel, aby jeho lidi nechodili k lékaři v pracovní době? Přečtěte si také:

Může chtít zaměstnavatel, aby jeho lidi nechodili k lékaři v pracovní době?

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).