Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje velkou misi s názvem Artemis, která tentokrát nebude vědecká, ale spíše byznysová.
Cílem bude nabídnout firmám nové příležitosti spočívající nejen ve vývoji raket a dalších dopravních prostředků, ale například také v těžbě materiálů, telekomunikacích nebo testování produktů mimo naši planetu.
Jak píše Euro.cz, už nyní NASA spolupracuje s firmou SpaceX miliardáře Elona Muska, kromě ní ale navázala úzké vazby s mnohými dalšími, včetně společností Nokia, General Motors nebo Blue Origin. Od plánů se tak rychle posouvá k samotné realizaci, což potvrzuje i profesor Brendan Rousseau z Harvard Business School.
Už nejsme v teoretické rovině, ale dostáváme se do praxe, k něčemu, co se skutečně děje,
řekl pro server Business Insider a dodal, že současným cílem NASA je dosáhnout na Měsíci toho, co se ještě nepodařilo. Zatímco v 60. a 70. letech si lidé chtěli dokázat, že se na přirozenou družici Země dokážou v první řadě vůbec dostat, dnes tam hodlají žít, pracovat a budovat civilizaci.
Zpočátku budou jednotlivé mise nejspíš omezeny na několik týdnů nebo měsíců. Časem by se ale Měsíc mohl stát jakousi přestupní stanicí při cestě na Mars a ještě dál. Vize NASA počítá s tím, že zde vznikne lidská a robotická základna, která potřebuje nejrůznější vybavení. Chybět by neměly elektronické přístroje ani internetový a mobilní signál. Stejně tak bude nutné vyřešit dopravu nebo zásobování.
I ve vesmíru se chceme věnovat komerčním aktivitám, rutinnímu životu a práci,
vysvětlil Steve Creech, který projekt Artemis administrativně řídí a společně s dalšími kolegy z NASA si uvědomuje, jaké příležitosti pro rozvoj komerčního sektoru jsou s tím spojené. (Euro.cz)