Vláda nás hodila přes palubu, říkají podnikatelé k vysokým cenám energií

20. 7. 2022

Sdílet

8.8.24 6*/ Smutek, deprese, konec, bankrot, krach Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Podnikatelským asociacím vadí, že pro ně Fialův kabinet nakonec neplánuje finanční pomoc podle „Dočasného krizového rámce“. Někteří podnikatelé dokonce hovoří o tom, že je vláda hodila přes palubu.

Ačkoli podnikatelské asociace vítají snahy vlády zajistit dostatek zemního plynu pro ČR, hledat alternativní dodávky a plnit zásobníky plynu, nezamlouvá se jim, že je vláda vynechala v portfoliu připravované pomoci kvůli vysokým cenám plynu a elektřiny. Podařilo se sice prosadit několik opatření i pro firmy (snížení poplatku za podporované zdroje energie a vyplacení kompenzací nepřímých nákladů), vláda však zatím odmítá využít opatření, která jim umožňuje Dočasný krizový rámec.

Pokud vláda firmám nyní po měsících jednání a čekání dala signál, že nakonec tímto opatřením vůbec nepomůže, mohou se dostat do velmi složité situace a konkurenční nevýhody oproti podnikům z okolních států, například z Německa, které Dočasný krizový rámec zavádí, komentoval Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Kromě zajištění stabilních dodávek zemního plynu proto musí být podle Hanáka pro stát priorita dočasné podpory nejvíce zasaženým podnikům a odvětvím průmyslu, aby nedošlo k ohrožení jejich fungování a zaměstnanosti.

Pro malé a střední podniky byla naprosto klíčová přímá finanční pomoc podle Dočasného krizového rámce, která nemá být nakonec realizována. Podnikatelé se cítí hozeni přes palubu, připojil se Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Dočasným krizovým rámcem umožnila Evropská komise jednotlivým státům podporu podniků, kterých se vysoké ceny výrazně dotýkají. Ministerstvo průmyslu a obchodu už v dubnu uvedlo, že analyzuje možnosti podpory firem v rámci zmíněného Dočasného krizového rámce, doposud však s žádnou přímou podporou, která by kompenzovala vysoké ceny plynu, nepřišlo. Zatímco v Německu a Francii již vyřizovali notifikaci programu, my čekali na odpověď MPO ohledně možných úprav jednotlivých parametrů, abychom se po měsíci čekání dozvěděli, že nebude nic, doplnil Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR, s tím, že další jednání s vládou proběhne za týden.

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).