Hlavní navigace

Vláda u dohod zapomněla na zdravotní pojištění, upozorňují daňoví experti

11. 9. 2023

Sdílet

11.9.23 /3x/ Facepalm, šok, překvapení, hloupost, smutek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Součástí konsolidačního balíčku je i úprava dohod o provedení práce. Jak však upozorňuje Komora daňových poradců ČR (KDP ČR), v návrhu bylo opomenuto provázání se zdravotním pojištěním.

Chybí provázání se zdravotním pojištěním

Vládní koalice se shodla na úpravě konsolidačního balíčku prostřednictvím rozsáhlého pozměňovacího návrhu, který však neprošel připomínkovým řízením a podle expertů obsahuje chyby. Například v oblasti úpravy dohod o provedení práce nedošlo k provázání se zdravotním pojištěním. 

Nově se totiž stanoví dva limity pro vznik účasti na pojištění zaměstnance, který pracuje na základě dohody o provedení práce DPP (a tím i limity pro placení pojistného na sociální zabezpečení). První limit měl být stanoven pro DPP u jednoho zaměstnavatele, a to ve výši 25 % průměrné mzdy, a druhý limit (vyšší) pro vznik účasti na pojištění při souběhu více DPP u více zaměstnavatelů, a to ve výši 40 % průměrné mzdy. Pokud zaměstnanec překročí jeden či druhý limit, bude muset být z jeho mzdy odvedeno také pojistné. V návrhu ale podle KDP ČR chybí další navazující úpravy do oblasti zdravotního pojištění.

Jestliže na základě souhrnného kritéria ex post zaměstnavatel zjistí, že souhrn dohod u uvedeného zaměstnance překročí stanovený limit, bude povinen dodatečně odvést zdravotní pojištění, a to jak to, které platí zaměstnavatel, tak i to, které prostřednictvím zaměstnavatele platí zaměstnanec. Z toho vyplývá, že z pohledu tohoto pojistného nadále existuje problém, který měl pozměňovací poslanecký návrh odstranit, tj. že část pojistného připadajícího na zaměstnance bude platit sám zaměstnanec. V případě zdravotního pojištění je tak nadále zaměstnavatel vystaven do neřešitelné situace, kdy v okamžiku výplaty čistého příjmu z dohody o provedení práce po skončení provedené práce neví, zda má částku vyplatit bez zdravotního pojištění nebo má vycházet z toho, že zdravotní pojištění hrazeno nebude, upozornila ve svém stanovisku, které poslala ministerstvu financí a poslancům, KDP ČR

Ani jedna z variant není pro zaměstnavatele bezproblémová, jelikož bude muset buď pojistné nízkých hodnot obtížně vymáhat po zaměstnanci, s kterým už nadále nemusí jakkoliv spolupracovat, nebo naopak doplácet pojistné zpětně zaměstnanci. Obecně nevíme, na základě čeho by bylo dovozováno, že zdravotní pojištění v těchto případech není placeno po termínu splatnosti. Naopak se obáváme, že bez chybějící speciální právní úpravy by zaměstnavatel kromě úhrady pojistného byl vystaven i sankci za jeho pozdní odvod, doplnila KDP ČR.

Velký přehled, co se změnilo v konsolidačním balíčku a co v něm zůstalo Přečtěte si také:

Velký přehled, co se změnilo v konsolidačním balíčku a co v něm zůstalo

Ať dohody nepodléhají zdravotního pojištění, radí experti

Daňoví experti vzhledem ke krátkému času na nápravu doporučují, aby dohody v případě překročení souhrnného kritéria pro dohody u více zaměstnavatelů nepodléhaly dočasně odvodům zdravotního pojištění. Mimo to si dovolujeme podotknout a zdůraznit, že nadále trváme na všech našich dřívějších připomínkách, které nebyly zohledněny a které se týkají této problematiky, především z hlediska složitosti a komplikace mzdové evidence včetně neúměrně zvýšených nákladů na straně zaměstnavatele při administraci navrhovaného systému, která díky návrhu dle našich informací nastane, uzavřela KDP ČR.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).