Vládní marketingová kampaň Deštník proti drahotě, který je pouhým webovým rozcestníkem, ceny pohonných hmot nesníží. Vláda není schopná použít efektivní nástroje, které by snížily ceny benzinu a nafty. A ty nadále rostou.
Cena Naturalu 95 se od minulé středy zvýšila o 1,05 korun na průměrných 45,30 korun. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Vláda přitom na marketingovém rozcestníku uvádí, že pro snížení cen zrušila povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot a snížila spotřební daň z nafty a benzinu o 1,50 na litr. Zákonné snížení spotřební daně, které včera podepsal prezident, by mělo platit od 1. června do 30. září. Už teď ale jasné, že při aktuálním zdražování to s cenami pohonných hmot nehne.
Hlavním důvodem pro toto první výraznější plošné opatření je potřeba reagovat na sousední země tak, aby naši dopravci, zejména ti menší, zůstali konkurenceschopní. Pokud Německo a Polsko sníží spotřební daň z pohonných hmot na evropské minimum a my bychom tak neučinili, našim dopravcům by hlavně v příhraničních regionech vznikla konkurenční nevýhoda. U nafty přitom zvažujeme, že bychom toto snížení daně zavedli natrvalo,
komentoval opatření ministr financí Zbyněk Stanjura.
Zatímco cena benzinu dál stoupá, cena nafty mírně klesla. Snížení je ale pouze symbolické. Cena je nižší oproti minulému týdnu o pouhých 9 haléřů. Litr dieselu se tak aktuálně prodává za 46,35 korun. Nafta je tak pořád dražší než benzin, což dělá vrásky na čele především podnikatelům v automobilové dopravě. Těm míří pomoc v podobě zrušení silniční daně pro vozidla do 12 tun, dále ve formě zrušení zálohy k silniční daně a odložení platby DPH do konce října 2022.
Sledujte vše k tématu: Deštník proti drahotě.