Další podvodné jednání, při kterém by se měli mít lidé na pozoru. Jedná se o běžný telefonát, který má upozornit na to, že jsou vaše finance v nebezpečí.
Váš bankovní účet byl napaden. Aby byly finanční prostředky zachráněny, je třeba je převést na bezpečné místo, tedy jiný účet,
právě takhle začíná telefonát s falešným bankéřem. V mnoha případech se volající představí dokonce jako policista.
Cílem je přesvědčit člověka, že je potřeba veškeré úspory a finanční prostředky z maximální možné půjčky zachránit přeposláním na jiný „bezpečný účet“ či vložením finančních prostředků do vkladomatů na virtuální měny. Případně získat vzdálený přístup do vašeho počítače či mobilního telefonu.
Jak potvrzuje Policie ČR, aktuálně se jedná o 958 takových případů a stále se nachytávají další lidé. Podvodů v kyberprostoru obecně nebezpečně přibývá. Pro laika není v současnosti vůbec jednoduché takovýto útok rozpoznat a obětí se může stát opravdu každý z nás. Pachatelé spoléhají na překonání lidského faktoru, a to za použití fungujících principů sociálního inženýrství: vyvolání strachu, časový nátlak, nepozornost a případně i ziskuchtivost,
uvádí Policie ČR.
To, že vám na účtu nezbývá moc peněz, ještě neznamená, že jste v bezpečí. Pokud se cizí člověk dostane do internetového bankovnictví, nemusíte přijít pouze o veškeré své finanční prostředky na účtu, cílem pachatele je vylákat další prostředky z maximální možné půjčky.
Je třeba si uvědomit, že banky ani policie nikdy klienty takovými způsoby nekontaktují. V případě, že by byl váš účet napaden, většinou banka zařídí vše sama.