Výchovné, které se vyplácí od roku 2023, se má snížit a omezit

8. 4. 2024

Sdílet

5.12.24 3x/ Důchodce, smutný, překvapený, starý muž Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Výchovné 500 Kč za dítě, které od loňska zvyšuje důchod, by se mělo omezit. Nahradit by ho měly fiktivní vyměřovací základy, navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí v důchodové reformě.

Výchovné nyní činí 500 Kč za dítě

Součástí plánované důchodové reformy je i omezení výchovného, které přitom teprve od loňska zavedla stávající koalice. Jde o zvýšení procentní výměry důchodů o 500 Kč za každé dítě, které pojištěnec vychoval (vychovávalo-li totéž dítě více osob, přihlíží se k výchově dítěte jen u té osoby, která o dítě pečovala v největším rozsahu). Podmínka výchovy dítěte je splněna, jestliže osoba (obvykle žena) osobně pečuje nebo pečovala o dítě ve věku do dosažení zletilosti alespoň po dobu deseti roků. Výchovné se má navíc zvyšovat o stejný počet procent, jako se zvýší procentní výměry důchodů při řádné valorizaci.

Souhlasíte s navrženým snížením výchovného?

Výchovné se sníží a následně omezí

Novela zákona o důchodovém pojištění ale počítá se změnami systému. Nově má být výchovné vypláceno pouze osobám, které vychovaly více než dvě děti. K omezení výchovného však nedojde okamžitě po nabytí účinnosti zákona, nýbrž se bude snižovat postupně. Zároveň by mělo dojít ke zrušení valorizace výchovného. Výchovné za první a druhé vychované dítě u důchodů přiznaných

  • v roce 2027 bude činit 300 Kč,
  • v roce 2028 bude činit 200 Kč a
  • v roce 2029 bude činit 100 Kč.

Od roku 2030 se pak bude vyplácet jen těm osobám, které vychovaly více než 2 děti. Nicméně má platit, že nároků na výchovné, které vznikly na základě dosavadní právní úpravy, se omezení nijak nedotkne. K omezování výchovného má začít docházet až od roku 2027, přičemž k upuštění od valorizování částky tzv. výchovného dojde už na začátku příštího roku.

Výchovné nahradí fiktivní vyměřovací základy

Omezení výchovného má nicméně kompenzovat zavedení institutu fiktivních vyměřovacích základů. Fiktivním vyměřovacím základem se rozumí částka, která sice není ani nebyla příjmem započitatelným do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na důchodové pojištění (příspěvky do důchodového systému z ní tedy nebyly odváděny), avšak při výpočtu procentní výměry důchodu se bude počítat, jako by jím byla.

Výše fiktivního vyměřovacího základu se bude odvozovat od všeobecného vyměřovacího základu určeného pro rok, do kterého péče spadá. Toto preferované zacházení se bude vztahovat pouze na doby spadající do rozhodného období (§ 18 ZDP) uvedené v taxativně vyjmenovaných ustanoveních ZDP (viz níže) s určitou modifikací vztaženou na doby péče o dítě. Konkrétně jde o náhradní doby péče o dítě ve věku do 3 let a o závislou osobu. Tedy o doby, které generují významný společenský efekt spočívající v přínosu nového pojištěnce do základního důchodového pojištění anebo v odbřemenění systému sociálních služeb, konkretizuje důvodová zpráva s tím, že fiktivní vyměřovací základy nabydou účinnosti na začátku roku 2027.

Co všechno má přinést důchodová reforma? Zdaleka ne pouze pozdější odchod do důchodu Přečtěte si také:

Co všechno má přinést důchodová reforma? Zdaleka ne pouze pozdější odchod do důchodu

Seriál: Důchody
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).