Vydělával si streamováním za finanční odměnu, neměl však živnostenské oprávnění, čímž se dopustil nedovoleného podnikání. Policie si pro něj přišla přímo během streamu.
I streamování za peníze je podnikání
Pokud streamujete za úplatu, musíte mít živnostenské oprávnění. A právě to neměl „streamer“ pocházející z Ústí nad Labem, který vysílal na streamovacích platformách audiovizuální obsah a pobíral za to finanční odměnu. Tím se dostal do hledáčku hospodářské kriminálky, pro kterou však bylo obtížné dotyčného zastihnout, jelikož se pohyboval po celém území České republiky.
Policii pomohl až samotný streamer tím, že v jednom streamu uvedl, že cestuje vlakem do Ústí nad Labem. Policisté si tak na něj počkali na nádraží. Na základě informací získaných v průběhu úkonů dokázal vyšetřovatel získat dostatek informací, na jejichž základě bude možné posoudit protiprávnost jednání dotyčného streamera, přičemž vydání usnesení o zahájení trestního stíhání se dá očekávat v řádu dnů,
doplnila Veronika Hyšplerová, mluvčí policie Ústeckého kraje.
Muž je podezřelý z přečinu nedovoleného podnikání dle § 251 odst. 1 trestního zákoníku a rovněž z neplacení daní. Policie upozornila, že streamování je výroba a rozmnožování zvukových a zvukově obrazových záznamů, přičemž pokud je prováděno za úplatu, jedná se o poskytování služby zákazníkům (sledujícím) a tím pádem je naplněna definice výdělečné činnosti podléhající potřebě vlastnit živnostenské oprávnění.
V žádném případě se nejedná o uměleckou činnost, jak si v současnosti mnozí streameři svou činnost vykládají. Vykonávání takové činnosti bez příslušného živnostenského oprávnění může naplnit skutkovou podstatu trestného činu neoprávněného podnikání dle výše uvedeného ustanovení trestního. zákoníku. Pachatel se pak kromě nebezpečí trestního stíhání vystavuje i hrozbě sankcí ze strany finančního úřadu,
uzavřela Hyšplerová.