Zisk z prodeje nemovité věci, takže například domu, bytu nebo pozemku, je potřeba zdanit a tím pádem uvést v daňovém přiznání. Existuje však několik výjimek.
Jak píšou Finance.cz, o tom, za jakých okolností je nutné zdanit zisk z prodeje nemovité věci, pojednává zákon České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
Aby mohl být poplatník od daně ze zisku z prodeje nemovité věci osvobozen, musí splnit zákonem stanovené podmínky. Hned tou první je, že daň se nemusí platit, jestliže je fyzická osoba vlastníkem nemovitosti déle než 5 let. U nemovitostí nabytých po 1. lednu 2021 se pak tento časový test prodloužil z 5 na 10 let.
Dále jsou od platby daně osvobozeny také ty osoby, které časový test splnily tím způsobem, že v prodané nemovitosti trvale bydlely minimálně 2 roky, a to bezprostředně před prodejem. Pokud poté nemovitost patří do společného jmění manželů, stačí, aby v ní 2 roky bydlel alespoň jeden z manželů.
Daň z příjmu z prodeje poplatník nebude odvádět ani tehdy, jestliže nemovitost zdědil a jeden z časových testů splnil zůstavitel, tedy osoba, od které dědictví pocházelo.
Časové limity se navíc uplatní ještě v situaci, kdy jde o převod členských práv družstva.
Dalším případem neplacení daně je situace, kdy je zisk z prodeje do konce roku, který následuje po roce prodeje, využit pro uspokojení další bytové potřeby, např. na nákup jiného domu nebo splacení hypotéky apod. Nicméně tento důvod pro osvobození je nutné oznámit finančnímu úřadu, a to do termínu podání daňového přiznání. Dále musíte berňáku oznámit i to, že osvobozený příjem přesáhl 5 milionů korun.
Stahujte naše interaktivní formuláře pro daň z příjmů
Podnikám a vedu daňovou evidenci / uplatňuji paušál (Daňové přiznání s přehledy pro OSSZ a ZP s exportem do XML obsahuje: daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro ty, kteří uplatňují paušální výdaje nebo vedou daňovou evidenci, přehledy pro správu sociálního zabezpečení a přehled pro zdravotní pojišťovny)
Podnikám a vedu účetnictví (Daňové přiznání s přehledy pro OSSZ a ZP s exportem XML obsahuje: daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob určené těm, kteří vedou účetnictví, účetní závěrku a přehledy pro správu sociálního zabezpečení)
Nepodnikám a mám více zdrojů příjmu (Daňové přiznání s exportem XML obsahuje pouze daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob bez přehledů pro OSSZ a ZP a je tedy primárně určeno poplatníkům, kteří nepodnikají a nemají příjmy dle § 7 zákona o DzP.)
Nepodnikám a jsem pouze zaměstnanec (Zjednodušené daňové přiznání pro fyzické osoby mající příjmy pouze ze zaměstnání v ČR, pokud potřebujete export do XML pro datovou schránku, vyberte si prosím jinou variantu formuláře)
Ještě je nutné zmínit, že tato pravidla pro osvobození se týkají pouze těch nemovitostí, které nejsou zařazeny v obchodním majetku. Z těch se totiž daň musí platit vždy.
Důležité je navíc vědět, že není nutné dodržet institut trvalého pobytu, který je zapsaný v občanském průkazu. Podstatné je pouze při případné kontrole prokázat, že jste v nemovitosti skutečně bydleli. Takto můžete učinit předložením doručené korespondence, smluv ohledně energií nebo třeba smlouvy s poskytovatelem internetu. Nutné však samozřejmě je, aby zmíněné doklady byly spojeny s adresou nemovitosti a byly na jméno poplatníka.
Že jste v nemovitosti trvale bydleli, můžete dosvědčit také čestným prohlášením anebo svědeckou výpovědí souseda. (Finance.cz)