Provozovatel obchodu s potravinami nechtěl pustit do provozovny nevidomého s asistenčním psem. Podle obchodníka totiž psi do obchodu nesmí. Za diskriminaci dostal pokutu 50 000 Kč.
Do obchodu nesměli psi, a to ani asistenční
Česká obchodní inspekce (ČOI) uskutečnila v polovině loňského roku kontrolu v obchodě s potravinami, zda se jeho provozovatel nedopouští diskriminace. Kontrola byla zahájena na základě podnětu spotřebitele, který se týkal diskriminačního jednání ze strany prodávajícího vůči nevidomému spotřebiteli v doprovodu asistenčního psa. Ke kontrole byla přizvána žena s průkazkou ZTP (figurantka), která vstupovala do provozovny v doprovodu asistenčního psa, který byl řádně a viditelně označen postrojem „asistenční pes“ a známkou.
Přítomný podnikatel při vstupu figurantky do provozovny vyzval ženu k tomu, aby prostor provozovny opustila a argumentoval tím, že psi do provozovny nesmí. V reakci na odmítavý přístup podnikatele figurantka sdělila, že pes v jejím doprovodu je asistenčním psem a předložila mu průkaz ZTP. Podnikatel ovšem nadále trval na svém. Na základě zákazu vstupu do provozovny, který ústní formou sdělil přítomný podnikatel, opustila figurantka provozovnu. Poté provozovnu opustil i přítomný inspektor, který vše sledoval v prodejně a po celou dobu udržoval vizuální kontakt s figurantkou.
Za diskriminaci dostal pokutu 50 tisíc korun
Výše uvedené zjištění kvalifikovala ČOI jako porušení § 6 zákona o ochraně spotřebitele, tedy diskriminaci, neboť přítomný podnikatel zakázal a neumožnil vstup do provozovny osobě se zdravotním postižením, která využívá doprovodu asistenčního psa se zvláštním výcvikem. To podle ČOI představuje nepřímou diskriminaci v přístupu ke zboží a službám z důvodu zdravotního postižení. Asistenčního psa sloužícího jako doprovod osoby se zdravotním postižením je nutno považovat za nepostradatelnou součást zdravotně postižené osoby, která jí umožňuje plně uplatňovat právo na volný pohyb, samostatnost a nezávislost, tedy jedná se o její kompenzační pomůcku,
upozornil pro server Podnikatel.cz Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI.
Za uvedené jednání dostal podnikatel pokutu ve výši 50 000 Kč.
Kontroly odhalily 6 případů diskriminace
Celkem loni inspektoři ČOI zjistili podezření na některou z forem diskriminace v 6 případech, což představuje 0,7 % z celkového počtu provedených kontrol. V porovnání s rokem 2020 došlo k mírnému zlepšení, jelikož v roce 2020 se jednalo o 1,5 %. I přes mírné zlepšení bude ČOI této problematice věnovat zvýšenou pozornost i v roce 2022,
uzavřel Jiří Fröhlich.