Pro zaměstnance je v některých případech lepší nechat se vyhodit, jindy zase podepsat dohodu o rozvázání pracovního poměru. Okolnosti výpovědí jsou popsány v § 52 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
Jak píšou Finance.cz, výpověď je jednostranná záležitost a zaměstnavatel vám ji může uložit pouze ze zákonných důvodů. Na druhou stranu, vy výpověď můžete podat kdykoliv, a to bez uvedení důvodu. V obou případech přitom platí, že pokud nepůjde o okamžité zrušení pracovního poměru (tzv. výpověď na hodinu), budete muset chodit do práce ještě do skončení dvouměsíční výpovědní doby.
Oproti tomu dohoda o rozvázání pracovního poměru je shodou obou smluvních stran, čili podepsat ji musí zaměstnanec i zaměstnavatel, jinak nemůže nabýt právní platnosti. Jejím prostřednictvím lze výpovědní dobu zkrátit, prodloužit a v podstatě ji úplně zrušit. Důležité je však vědět, že v dohodě nemusí být uveden výpovědní důvod, čímž lze velmi jednoduše zkrátit práva zaměstnance. Někdy si však může i přilepšit.
Zaměstnanci může hrozit, že bude ochuzen o plnou výši podpory v nezaměstnanosti. Podle Tomáše Smolíka z D.A.S., pojišťovny právní ochrany, musí být v dohodě uveden důvod, pro který se pracovní poměr ruší. Pokud v dohodě nebude uveden vážný důvod, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze ve snížené sazbě ve výši 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Plná sazba přitom za první dva měsíce činí 65 %.
Vážné důvody pro ukončení zaměstnání jsou zaznamenány v § 5 písm. c) zákona o zaměstnanosti. Je to zejména nezbytná osobní péče o dítě ve věku do 4 let, nezbytná osobní péče o zdravotně postiženou osobu za zákonem stanovených podmínek. Úřady práce také uznávají za vážný důvod rozvázání pracovního poměru dohodou i jeho ukončení ze zdravotních důvodů.
Nárok na sníženou sazbu budete mít také dále tehdy, pokud vám vyhazov hrozí, ale vy výpověď podáte sami. To však neplatí, pokud máte k výpovědi velmi vážné důvody.
Pokud porušíte své povinnosti obzvlášť hrubým způsobem, můžete za to obdržet takzvanou hodinovou výpověď, nebo klasickou. To už záleží na dobré vůli zaměstnavatele. V případě „hodinové výpovědi“ se však z hlediska nároku na podporu vyplatí se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru, i kdyby měl skončit ještě tentýž den. Zaměstnanec, který by dostal výpověď z důvodu obzvláště hrubého porušení pracovních povinností v době do 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání, totiž nemá nárok na podporu vůbec.
Díky dohodě se zaměstnavatelem nebude tento prohřešek oficiálně uveden a úřad práce uvidí pouze dohodu o rozvázání pracovního poměru. Je však třeba počítat se sníženou sazbou podpory ve výši 45 %. Nedostanete se však do situace, že nebudete mít na podporu v nezaměstnanosti vůbec nárok. (Finance.cz)