Výrazné omezení paušálů OSVČ: "Kachna", nebo Stanjura testuje reakci veřejnosti?

3. 5. 2023

Sdílet

5.2.24 /4x/ Zbyněk Stanjura Autor: Úřad vlády ČR
Ministr Zbyněk Stanjura na tiskové konferenci po jednání vlády (24. 8. 2022)

Ministerstvo financí odmítlo, že by zvažovalo omezit výdajové paušály OSVČ. Informaci, že se plánují změny u paušálů, přinesla včera Česká televize. 

ČT: Ve hře je omezení výdajových paušálů

Česká televize v pořadu 90´ v úterý uvedla, že součástí zvažovaného konsolidačního balíčku má být i omezení výdajových paušálů OSVČ. Nově by se údajně do 500 000 Kč příjmů mohl uplatnit výdajový paušál 60 %, na příjmy od 500 000 Kč do 2 000 000 Kč pak už jen 20% paušál. Rozpočtu by to přineslo 4,4 mld. Kč. 

Že koalice diskutuje o omezení výdajových paušálů, potvrdil i ministr dopravy Martin Kupka (ODS) či Jan Jakob, předseda poslaneckého klubu TOP 09. Ministerstvo financí nicméně ve středu na svém twitterovém účtu uvedlo, že omezení výdajových paušálů nechystá a ani nezvažuje a informace ČT označilo za nepravdivé.

Jaké jsou v současnosti výdajové paušály

Aktuálně v tuzemsku působí více než 1,1 milionu OSVČ, přičemž podnikání jako hlavní činnost má 650 tisíc z nich. Nyní pro OSVČ platí 15% sazba daně z příjmů, přičemž základem daně jsou příjmy snížené o výdaje. Místo reálných výdajů lze využít tzv. výdajové paušály:

Výdajové paušály
Výše paušálu Typ činnosti Maximální limit
30% paušální výdaj Pronájem majetku zařazeného v obchodním majetku 600 000 Kč
40% paušální výdaj Jiné podnikání 800 000 Kč
60% paušální výdaj Podnikání na základě živnostenského oprávnění 1 200 000 Kč
80% paušální výdaj Činnosti zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství, příjmy z řemeslné živnosti 1 600 000 Kč

Souhlasíte s tím, že by se měly výdajové paušály OSVČ omezit?

Výdajové paušály prošly řadou změn

Až do roku 2005 mohli zemědělci využívat 50% paušál, lidé živící se autorskými honoráři 30% paušál a živnostníci, notáři, daňoví poradci, lékaři, umělci, sportovci, znalci, tlumočníci apod. pak 25% paušál. Podnikatelé působící v pronájmu mohli uplatnit paušál ve výši 20 %. V půlce roku 2005 však vláda pod vedením Jiřího Paroubka (ČSSD) podala návrh novely zákona o daních z příjmů, která mimo jiné počítala se zvýšením těchto paušálů. Původní návrh ministerstva financí, kterému šéfoval Bohuslav Sobotka (ČSSD), sice počítal s jednotným paušálem 50 % (20 % u některého typu nemovitostí), ale sám Sobotka již při prvním čtení zákona avizoval, že je ochoten v tomto ohledu jednat o větší diferenciaci paušálů podle jednotlivých profesí.

Rozpočtový výbor, jehož členem byl mimo jiné pozdější ministr financí Miroslav Kalousek, poté přišel s pozměňovacími návrhy na větší diferenciaci paušálů. Pro zemědělce navrhl paušál 80 %, pro řemeslné živnosti 60 %, pro neřemeslné živnosti 50 %, pro autory, notáře a další svobodná povolání 40 % a pro příjmy z pronájmu paušál 30 %.

Tato struktura paušálů byla posléze i přijata a schválena, a to i opoziční ODS. Ta sice v Poslanecké sněmovně navrhovala sazby paušálů ve výši 65 % a 50 %, avšak tyto pozměňovací návrhy nebyly přijaty. Přesto ODS novelu zákona o daních z příjmů podpořila.

Paušály v této podobě vydržely až do roku 2009, kdy jejich zvýšení odhlasovala Poslanecká sněmovna navzdory odporu úřednického ministra financí Eduarda Janoty. Zákon ale nakonec prošel a díky němu si řemeslné živnosti mohly odečíst 80 % výdajů jako zemědělci, neřemeslné živnosti a autoři, lékaři a svobodná povolání 60 %. U příjmů z pronájmu zůstal paušál na 30 %. Takto strukturované paušály však platily pouze pro zdaňovací období roku 2009. Od roku 2010 totiž klesly paušály podnikatelům působícím podle zvláštních předpisů, autorům a svobodným povoláním zpátky na 40 %.

Ze zastropováním přišla jako první vláda ODS

K roce 2013 za vlády Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) pak došlo k prvnímu zastropování výdajových paušálů. Mezní příjem, ze kterého se zastropování počítalo, činil 2 miliony Kč. Zastropování se však týkalo jen dvou paušálů, 40%, tedy příjmů z jiného podnikání než ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a než z živnostenského podnikání, a 30% paušálu z příjmů z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku. Kromě zastropování výdajových paušálů schválila Nečasova vláda rovněž odnětí možnosti pro OSVČ s paušály využít slevu na manželku a daňové zvýhodnění na dítě.

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) pak od roku 2015 stanovila limit i pro zbylé dva paušály a v roce 2017 pak zastropování snížila na 1 milion Kč mezního příjmu. Zároveň s tím se ovšem OSVČ s paušály vrátila možnost využití daňového zvýhodnění na dítě a slevy na manželku (manžela). V roce 2019 se zastropování vrátilo na 2 miliony korun, přičemž možnost využít zvýhodnění či slevu na manžela/manželku zůstala. A takto vypadají výdajové paušály až do současnosti.

Ve hře je zvýšení odvodů OSVČ. Připomeňte si, jak se zdanění OSVČ měnilo v čase Přečtěte si také:

Ve hře je zvýšení odvodů OSVČ. Připomeňte si, jak se zdanění OSVČ měnilo v čase

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).