Nejpozději v termínu pro podání daňového přiznání musí všichni poplatníci, kterých se to týká, podat též oznámení o osvobozených příjmech. Nezáleží přitom, zda jde o podnikatele.
Kdo musí podat oznámení
Na začátku dubna se nepodává pouze daňové přiznání k dani z příjmů, ale také oznámení o osvobozených příjmech v hodnotě vyšší než 5 milionů korun. Může se to týkat osob postižených tornádem, kterým mohou plynout osvobozené příjmy přesahující uvedenou částku, a to např. ve formě plnění z pojištění majetku, dotace z veřejného rozpočtu, příjmu z veřejné sbírky nebo daru. Nelze vyloučit, že někteří lidé budou muset podle zákona oznámení o osvobozených příjmech podat, a proto na situaci upozorňujeme s dostatečným předstihem,
dodává generální ředitelka finanční správy Tatjana Richterová.
Oznámení se podává do konce lhůty pro odevzdání daňového přiznání. Za rok 2021 je termín pro podání daňového přiznání 1. dubna 2022, případně 2. května 2022 (je-li přiznání podáváno elektronicky), nebo 1. července 2022 (je-li přiznání podáváno poradcem).
Psali jsme: Povinnost oznamování osvobozených příjmů nad 5 milionů korun finančnímu úřadu
Jak oznámení vypadá
Oznámení osvobozených příjmů může poplatník provést volnou formou, kdy je zapotřebí, aby uvedl výši příjmu, popis okolností nabytí příjmu a datum vzniku příjmu. Využít ale může také předepsaného tiskopisu, který je k dispozici na webových stránkách finanční správy. Použití tiskopisu je však nepovinné.
Pokud poplatník oznámení o osvobozených příjmech, k jehož podání byl povinen, nepodá, vzniká mu povinnost uhradit pokutu za neoznámení osvobozeného příjmu dle zákona o daních z příjmů. Pokuta může v závislosti na okolnostech (pozdní oznámení/neoznámení) činit až 15 % z částky neoznámeného příjmu.