Přestože se paušální daň nově platí ve třech různých pásmech na základě předchozích příjmů a výdajového paušálu, 99 % OSVČ je v prvním nejnižším pásmu a platí tak 6208 Kč měsíčně.
99 % OSVČ je v prvním pásmu
Od roku 2023 se paušální daň rozšířila i na OSVČ s příjmy do dvou milionů korun. Kvůli širokému rozpětí příjmů paušalistů už však není měsíční paušální záloha pro všechny OSVČ ve stejné výši, jako byla v minulosti, ale zavedla se 3 pásma odvozená od výše a charakteru příjmů poplatníka.
Podle údajů, které serveru Podnikatel.cz poskytlo ministerstvo financí, vstoupilo letos nově do paušálního režimu 33 900 OSVČ a počet OSVČ, které platí paušální daň, tak vzrostl na 103 004. Drtivá většina z nich, 101 787 (99 %), je nicméně v nejnižším prvním pásmu. V druhém pásmu se nachází 1070 OSVČ a v třetím pouze 147 OSVČ.
Dodáváme, že rozdělení aktivních OSVČ mezi jednotlivými pásmy odpovídá předpokladům MF uvedeným v důvodové zprávě k novele zákona. V ní MF odhadlo, že do paušálního režimu vlivem zvýšení limitu příjmů vstoupí maximálně 40 tisíc nových OSVČ s tím, že 90 % z nich vstoupí právě do 1. pásma. Počet OSVČ ve 2. a 3. pásmu přitom odpovídá potenciálu obou nově vytvořených pásem, jejichž nastavená výše odvodových povinností měla za cíl nevytvářet prostor pro daňovou optimalizaci OSVČ,
doplnil serveru Podnikatel.cz Tomáš Weiss, mluvčí ministerstva financí.
V důvodové zprávě k zákonu opravdu ministerstvo uvedlo, že do paušální daně díky zvýšení limitu vstoupí nově maximálně 40 tisíc OSVČ a že 87 % z toho bude do prvního pásma. Lze předpokládat, že do paušálního režimu vlivem zvýšení limitu příjmů vstoupí maximálně 40 000 poplatníků (1. pásmo 35 000, 2. pásmo: 4000 a 3. pásmo: 400),
psalo ministerstvo v důvodové zprávě. Ve skutečnosti ovšem do prvního pásma zamířilo 96 % ze všech nových paušalistů.
Pro koho je 1. pásmo 6208 Kč
První pásmo se týká OSVČ s příjmy do 1 milionu Kč, přičemž u těchto podnikatelů je jedno, z jaké samostatné činnosti jejich příjmy plynou. Dále se do prvního pásma může přihlásit poplatník s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 1,5 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů.
První pásmo je také pro poplatníky s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 2 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů. V tomto pásmu je paušální daň stanovená stejně jako v současnosti, tedy z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši 100 korun. Pro rok 2023 tedy jde o částku 6208 Kč.
Pro koho je 2. pásmo 16 000 Kč
Do druhého pásma se může přihlásit poplatník, jehož příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly v předcházejícím zdaňovacím období 1,5 mil. Kč, a to bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti pocházejí. Druhé pásmo mohou využít také poplatníci s příjmy do 2 mil. Kč, pokud měli 75 % příjmů, ke kterým lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % příjmů. Paušální odvod činí v druhém pásmu 16 000 Kč měsíčně. Jde o pevnou částku, která se nebude měnit v závislosti na růstu minimálního pojistného.
Pro koho je 3. pásmo 26 000 Kč
Do třetího pásma potom mohou vstoupit všichni poplatníci, kteří splní podmínky vstupu do paušálního režimu, tedy jejichž příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly 2 mil. Kč. Tyto OSVČ pak musí platit 26 000 Kč měsíčně. Opět se jedná o pevnou částku, která se nebude měnit v závislosti na růstu minimálního pojistného.