Rozlišit podvodné webové stránky od těch oficiálních může být někdy doslova oříšek. Aktuálně je namístě pozornost při využití služeb oficiálních webových stránek Portálu občana, portálu Identity občana nebo Portálu veřejné správy.
Prostřednictvím těchto falešných webových stránek se podvodníci snaží z občanů vylákat citlivé informace, hlavně přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, a připravit je o finanční prostředky.
Oddělení kybernetické bezpečnosti Digitální a informační agentura (DIA) doporučuje občanům při zakládání nové Identity občana nebo využívání Portálu občana či Portálu veřejné správy, aby pečlivě kontrolovali odkazy či adresy, přes které na tyto portály vstupují.
Jediné správné adresy uvedených portálů:
- a) Portál Identity občana https://www.identitaobcana.cz/
- b) Portál občana https://obcan.portal.gov.cz/
- c) Portál veřejné správy https://portal.gov.cz/
Pokud budete mít podezření na falešný portál, je možné se obrátit na infolinku 227 023 444. DIA stránky prověří, falešné odkazy nahlásí a přispěje k jejich rychlému odstranění.
Jestliže dojde na neobvyklé transakce v internetovém bankovnictví, doporučujeme občanům okamžitě kontaktovat svoji banku a zablokovat prostředky pro přístup do internetového či mobilního bankovnictví, uvádí agentura.
Platí také doporučení, aby lidé nikdy neotvírali odkazy na státní portály, které jsou jim zaslány z nedůvěryhodných nebo neznámých zdrojů. DIA dále doporučuje uložit si výše uvedené odkazy na oficiální weby do počítače či telefonu a neotvírat odkazy na tyto stránky skrze reklamy v internetových vyhledávačích, v obdržených SMS či e-mailech od neznámých zdrojů,
uzavírá Martin Mesršmíd, ředitel DIA.