Aby mohl stát uhradit zdravotní pojištění za člověka, který se rozhodne dobrovolně pomáhat, musí být splněno hned několik podmínek.
Jedna z nich se týká samotné organizace, u které dobrovolník působí. Té musí být udělena akreditace od Ministerstva vnitra ČR. Dobrovolník vykonává dobrovolnickou službu na základě smlouvy uzavřené s vysílající organizací, které byla udělena akreditace Ministerstva vnitra,
uvádí Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Další z podmínek se týká rozsahu činnosti. Dobrovolník vykonává dobrovolnickou činnost v rozsahu překračujícím v průměru alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu. Zároveň však nesmí být zařazen v jiné kategorii plátců – jako zaměstnanec či OSVČ. A také za něj nesmí být plátcem pojistného stát z jiného důvodu (např. jako za studenta, nezaměstnaného v evidenci úřadu práce, důchodce atd.).
Jestliže začne dobrovolník během dobrovolné činnosti podnikat, stane se osobou samostatně výdělečně činnou, nárok na platbu zdravotního pojistného státem z důvodu dobrovolnické činnosti okamžitě zaniká. Nastává tedy povinnost hradit pojistné na zdravotní pojištění jako OSVČ.
Jak upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, není radno zapomenout na oznamovací povinnost pojištěnce. Pojištěnec má povinnost oznámit zdravotní pojišťovně všechny skutečnosti, které mají vliv na platbu pojistného na zdravotní pojištění, a to do 8 dnů. Tzn., že vznik či zánik nároku na platbu pojistného státem jako dobrovolník, musí pojištěnec své zdravotní pojišťovně oznámit a také doložit,
uzavírá VZP.