Zaměstnavatelé zatím letos dostali za nelegální zaměstnávání 576 pokut v celkové výši přesahující 143 milionů korun. Většinou šlo o nelegální zaměstnávání Ukrajinců.
Za nelegální zaměstnávání už letos padlo 576 pokut
Státní úřad inspekce práce (SÚIP) se letos v souvislosti s válkou na Ukrajině a příchodem množství uprchlíků do České republiky zaměřuje na odhalování nelegálního zaměstnávání. Od začátku roku zatím provedl 4914 kontrol, přičemž při nelegální práci přichytl 1913 osob. Většina z toho byli Ukrajinci, a to 1299 osob.
Už na začátku války na Ukrajině se MPSV zaměřilo na informovanost všech příchozích o tom, jak v České republice pracovat legálně. Více než 115 tisíc uprchlíků s dočasnou ochranou si u nás zaměstnání legální cestou našlo. I v kontextu dalších evropských zemí jde o velmi vysoké číslo. Současně jsme napnuli síly k co nejlepšímu potírání nelegální práce,
dodal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Za umožnění nelegální práce bylo do konce srpna uloženo celkem 576 pokut v celkové výši přesahující 143 milionů korun. SÚIP se letos rovněž zaměřuje na oblast zastřeného zprostředkování zaměstnání, kde zjistil porušení zákona ve 118 případech. Typicky se jednalo o situace, kdy zaměstnanci pracují pro „kvaziagenturu“, která ale právně agenturou není. Za tento přestupek úřady zatím rozdaly 92 pokut v celkové výši přes 42 milionů korun.
Nejčastěji se podvádělo ve stavebnictví
Nelegální zaměstnanci byli nejčastěji odhaleni u zaměstnavatelů podnikajících
ve stavebnictví (u 108 subjektů), zpracovatelském průmyslu (u 81 subjektů),
velkoobchodě, maloobchodě či v opravárnách motorových vozidel (u 81 subjektů) a ubytovacích, stravovacích a pohostinských službách (u 66 subjektů).