Podzimní měsíce jsou u nás spojeny s domácími porážkami čili zabíjačkami. Maso a výrobky z nich je však určeno pouze pro omezený okruh spotřebitelů. Jde například o domácnost chovatele a osoby blízké.
Jak upozorňuje Státní veterinární správy, není možné maso z doma poražených zvířat veřejně nabízet a prodávat. Přesto se tak ale děje. Jako například nedávno na farmářských trzích v Brně.
Za polévku z domácí zabijačky dostal pokutu
Jistý prodejce zde nabízel k prodeji zabíjačkovou polévku oblíbenou pod slangovým názvem „prdelačka“. Jenže surovina, kterou použil k její výrobě, pocházela právě z domácí zabíjačky.
Veterinární inspektoři nabízenou polévku na místě znehodnotili a prodávající ji nesměl dále nabízet k prodeji. Zároveň dostal pokutu v řádu jednotek tisíc korun. Kromě prodeje produktu z domácí porážky navíc výroba této potraviny probíhala bez povinné registrace výrobny u krajské veterinární správy.
Zákon stanovuje povinnost porazit jatečná zvířata na jatkách, pokud jsou maso a orgány dále uváděny na trh. Jatka jsou schválená zařízení, která jsou pod veterinárním dozorem. Výjimku tvoří právě pouze domácí zabíjačky. Maso a orgány prasat zde poražených jsou určeny pouze pro spotřebu úzkého okruhu spotřebitelů definovaného zákonem (osoby blízké).
Z důvodu takto úzkého a legislativou omezeného okruhu spotřebitelů, kdy chovatel v podstatě bere případná rizika spojená s podáním potraviny své rodině ‚na sebe‘, je možné konzumovat maso a orgány prasete, které nebylo veterinárně prohlédnuto,
uvedl ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví SVS Jan Váňa.