Aby vznikl nárok na starobní důchod, je třeba splnit dvě zásadní podmínky. Jde o dosažení stanoveného důchodového věku a získání potřebné doby důchodového pojištění.
Po podání žádosti má úřad 90 dní na vydání rozhodnutí. Délka vyřízení závisí na tom, zda má ČSSZ v evidenci všechny podklady. Jak postupovat, pokud je žádost zamítnuta?
Jestliže je žádost zamítnuta a žadatel s takovým rozhodnutí nesouhlasí, má možnost podat písemné námitky, a to do 30 dnů ode dne jeho doručení.
Námitky je možné podat u České správy sociálního zabezpečení nebo prostřednictvím kterékoliv OSSZ. Námitky lze poslat i e-mailem. Ovšem za předpokladu, že je zpráva podepsaná uznávaným elektronickým podpisem nebo odeslaná prostřednictvím datové schránky.
V podání musí být uvedeno, které rozhodnutí řízení je napadeno napadá, v čem je spatřuje jeho nezákonnost a co by mělo být výsledkem. ČSSZ přezkoumá rozhodnutí v plném rozsahu, přičemž ho může potvrdit, zrušit nebo změnit,
uvádí úřad.
Jaké jsou lhůty pro rozhodnutí o námitce?
Lhůtu pro vydání rozhodnutí o námitkách není mnohdy možné přesně určit. Její celková délka záleží na okolnostech konkrétního případu.
Lhůta, kdy by měla ČSSZ rozhodnout o námitkách, je do 60 dnů dle složitosti případu. Závisí-li rozhodnutí o námitkách na posouzení zdravotního stavu, prodlužuje se tato lhůta o dalších 60 dnů podle speciálního procesního předpisu. Lhůta může být prodloužena také o dobu, kdy probíhá šetření rozhodných skutečností, např. u zaměstnavatelů.
Pokud občan nesouhlasí s výsledkem námitkového řízení, má možnost podat u příslušného soudu správní žalobu. Námitkové řízení je přitom nezbytné k tomu, aby se věcí mohl příslušný soud zabývat,
uvádí na závěr ČSSZ.