Žádost o příspěvek na bydlení? Z byrokratického pekla brzy snad “jen” očistec

18. 5. 2022

Sdílet

Deposit: Peklo, oheň, brána, hořet, satan, ďábel Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek.

O příspěvek na bydlení nežádají ani zdaleka všechny domácnosti, které na něj mají nárok. Jedním z hlavních důvodů je byrokratická náročnost celého schvalovacího procesu žádosti. Jistou úlevu by měla přinést novela, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo práce a sociálních věcí.

Seniorka musí pro příspěvek na bydlení doložit celkem 14 dokumentů a dokladů

Kdo chce získat příspěvek na bydlení, musí se připravit na byrokratický hororový zážitek. Server Podnikatel.cz absolvoval se seniorkou žádost o příspěvek na bydlení. Výsledek? Úřad po seniorce požadoval 14 dokumentů a dokladů. Případ popisujeme v tomto komentáři.

O příspěvek nebude nutné žádat každý rok

Ministerstvo práce a sociálních věcí se nyní rozhodlo administrativu snížit a poslalo do připomínkového řízení novelu, která mění zákon o státní sociální podpoře a zákon o pomoci v hmotné nouzi. Novela mimo jiné přináší právě změny u příspěvku na bydlení.

Věcné podmínky či jeho výše měnit nemá, navrhuje se však, aby se odstranila povinnost každoročně žádat o příspěvek na bydlení. Příspěvek na bydlení se bude přiznávat na dobu neurčitou, nebude třeba o něj vždy k 1. červenci daného roku znovu žádat. Obdobně, jak je tomu u přídavku na dítě, se každé kalendářní čtvrtletí budou dokládat náklady na bydlení a příjmy domácnosti.

Dále by se měla zrušit povinnost rozepisovat náklady za plnění poskytované s užíváním bytu na jednotlivé položky a zrušit povinnost podmiňovat nárok na příspěvek na bydlení předkládáním pravidelného zúčtování zálohově placených služeb. Povinnost doložit zúčtování, dojde-li k němu, ovšem zůstane.

V zákoně se též výslovně upraví, že pro prokazování nároku na dávky státní sociální podpory a jejich výši postačují prosté kopie dokladů. To se týká i dokladů, které tvoří náležitosti žádosti. Cílem opatření je zjednodušit prokazování nároku na dávky a stanovení jejich výše, zejména v případě elektronických podání. Tím není dotčeno právo správního orgánu, aby si (vyžaduje‑li to povaha věci) vyžádal originály dokladů nebo ověřené opisy listin, případně skutečnosti sám ověřil, upřesňuje se v důvodové zprávě.

Měsíční výplata rodičovského příspěvku se zvýší až na 13 000 Kč

Novela kromě změn u příspěvku na bydlení přináší také úpravy rodičovského příspěvku, které by měly zvýšit možnosti pro sladění rodinného a profesního života rodiče a zvýšení flexibility při čerpání této dávky. Nově budou moct rodiče, kteří nemohli volit měsíční výši dávky, čerpat rodičovský příspěvek ve vyšší částce a zlepšit tak aktuální příjmovou situaci rodiny. Dosavadní částka 10 000 Kč měsíčně, kterou je limitována možnost volby rodiče, pokud ani jednomu z rodičů nelze stanovit denní vyměřovací základ pro účely peněžité pomoci v mateřství nebo 70% 30násobku vyměřovacího základu (odpovídá výši peněžité pomoci v mateřství) je nižší než 10 000 Kč, by se měla zvýšit na 13 000 Kč.

Psali jsme: Nárok na mateřskou či rodičovskou: Jaké jsou podmínky pro zaměstnance a OSVČ? 

Ministerstvo také navrhuje zrušit dosavadní omezení ve vztahu k docházce dětí mladších 2 let zakládajících nárok na rodičovský příspěvek do tzv. předškolních zařízení včetně léčebně rehabilitačních zařízení, dětských skupin apod. Zůstává nicméně podmínka, že rodič musí po dobu své výdělečné činnosti nebo studia zabezpečit péči o dítě jinou zletilou osobou.

I nadále nicméně bude platit, že dávku lze pobírat do vyčerpání celkové částky 300 000 Kč, nejdéle však do čtyř let věku nejmladšího člena rodiny. V případě vícerčat se celková částka zvyšuje na 450 000 korun.

Pokud novela projde legislativním procesem, měla by nabýt účinnosti 1. července 2022.

Sledujte vše k tématu: Deštník proti drahotě.

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).