Zaměstnanec chce mít více pracovních poměrů? Pozor, má to jistá omezení

27. 9. 2023

Sdílet

19.11.24 3x / pohovor, vztyčený prst, pozor Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Zatímco u dohod jsou omezení týkající se maximálních přípustných objemů práce, v případě pracovních poměrů jde o zákaz stejného druhu práce. Ten má však několik výjimek.

Jak píšou Finance.cz, podle zákoníku práce může být závislá práce (tj. práce vykonávaná ve vztahu nadřízenosti a podřízenosti, kdy zaměstnanec pracuje podle pokynů zaměstnavatele) konána výlučně v tzv. základním pracovněprávním vztahu, jímž se samozřejmě míní pracovní poměr nebo dohoda o práci konané mimo pracovní poměr. Těmito dohodami jsou dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti.

Zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny.

zaměstnavatele, jímž je stát, to však platí jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu. Znamená to, že jeden druh práce musí zaměstnanec vykonávat výhradně v jednom pracovněprávním vztahu, aby nebylo obcházeno třeba zvýhodnění zaměstnance za přesčasovou práci.

Kdyby zaměstnanec vykonával stejnou práci jako v pracovním poměru navíc třeba na dohodu, přišel by o přesčasové příplatky, o nárok na náhradní volno apod. Jde o to zamezit obcházení pravidel zákoníku práce o pracovní době, době odpočinku a práci přesčas, k němuž by při výkonu práce stejného druhu v dalším pracovněprávním vztahu mohlo docházet. 

Toto omezení však neplatí, pokud zaměstnanec pracuje pro stát, ale ve dvou jeho různých organizačních složkách.

Zaměstnavatelem je stát, ovšem práva a povinnosti zaměstnavatele vůči zaměstnanci vykonává jednotlivá organizační složka státu, jednotlivá instituce, třeba ministerstvo, správní úřad. A tak může třeba účetní se stejnou náplní práce, se stejným druhem práce, vykonávat tutéž činnost třeba pro Ministerstvo vnitra ČR a současně pro Český statistický úřad.

Z toho všeho vyplývá, že zaměstnanec může vykonávat práci pro zaměstnavatele nejen v jednom, ale i v dalším pracovním poměru (nebo i ve více dalších pracovních poměrech) a že vedle práce v pracovním poměru může u téhož zaměstnavatele konat práci na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Práva a povinnosti vyplývající z těchto paralelních pracovněprávních vztahů se posuzují samostatně. (Finance.cz)

Dohody mimo pracovní poměr včera, dnes a zítra Přečtěte si také:

Dohody mimo pracovní poměr včera, dnes a zítra

Autor aktuality

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).