Zaměstnanec, který se pro úraz nebo nemoc stane dočasně práce neschopným, má vůči zaměstnavateli několik povinností. Jak je to však s povinností hlásit, s čím přesně marodí?
Zaměstnanec o nástupu na nemocenskou musí zaměstnavatele neprodleně informovat. Využít může buď e-mailovou komunikaci, nebo informaci zaměstnavateli zavolá. Pokud si bude chtít zaměstnavatel ověřit údaje o dočasných pracovních neschopnostech svých zaměstnanců, má k dispozici online služby pro ověření či stažení.
Na vyžádání (online službou nebo interaktivním tiskopisem) mu o nich jsou z České správy sociálního zabezpečení odesílány notifikace do jeho datové schránky nebo na určenou elektronickou adresu,
uvádí Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu.
S čím zaměstnanec marodí? Jde o citlivý údaj
S možností zjišťovat důvod, proč je zaměstnanec na neschopence, je to však složitější. Jak upozornil pro server Podnikatel.cz advokát Jiří Matzner, zakladatel Matzner Legal, jedná se o osobní údaj, resp. o tzv. zvláštní kategorii osobních údajů (citlivý údaj), což jsou osobní údaje takového charakteru, kterým se věnuje zvýšená ochrana a klade se důraz na jejich zvýšené zabezpečení.
Údaj o zdravotním stavu je právě takovým citlivým údajem. Pokud zaměstnanec nedá výslovný souhlas se zpracováním takového údaje, zaměstnavatel nemá právo takové informace požadovat,
uzavírá Matzner.