Dávno jsou pryč doby, kdy se člověk v důchodovém věku na trhu práce téměř nechytal. V dnešní době, kdy je o pracovní síly nouze, firmy po seniorech sáhnou stále častěji.
Nedávný průzkum Hospodářské komory ČR zaměřený právě na zaměstnávání lidí v důchodovém věku odhalil, že jsou firmy se staršími zaměstnanci spokojené. Aby však mohli být do pracovního procesu zapojeni ještě více, chtělo by to možnost poskytovat atraktivnější zkrácené úvazky.
Pro výraznou většinu firem senioři a lidé v předdůchodovém věku představují významnou součást jejich pracovních týmů. Starší zaměstnanci přinášejí do firem dlouholetou pracovní zkušenost, dobré pracovní návyky i nadhled, které mohou předávat ostatním kolegům, a tím zlepšovat výkonnost firmy,
uvedla viceprezidentka Hospodářské komory ČR Jana Havrdová.
Jak ukázal průzkummezi firmami napříč velikostmi a regiony, zhruba tři čtvrtiny tuzemských firem zaměstnávají lidi v důchodovém věku. V případě osob v předdůchodovém věku starších 55 let je to dokonce 93,3 % podniků.
Jak podpořit zaměstnávání seniorů?
Nejlepším způsobem podpory zaměstnávání důchodců je větší podpora státu pro zkrácené úvazky (zejména nižší odvodovou zátěž). Podle další části firem by k zaměstnávání seniorů napomohlo zachování stávajících legislativních pravidel pracovních dohod, které jsou firmami ve velké míře využívány právě při zaměstnávání seniorů, lidí na rodičovské dovolené a studentů.
K rozšířenějšímu zaměstnávání seniorů by pomohlo, kdyby úprava dohod plánovaná v novele zákoníku práce a návrhu konsolidačního balíčku nebyla tak restriktivní a zatěžující zaměstnavatele,
vysvětluje viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza a zdůrazňuje: Za klíčové považujeme dvě změny. A to navýšení limitu jednodušších dohod alespoň na 15 000 Kč a výrazné osekání navržené byrokracie okolo zaměstnávání lidí na dohody.