Jedná se o návrh novely zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, který přináší zpřesnění podmínek při podání a vyřízení žádosti o uspokojení dlužných mzdových nároků zaměstnanců, jejichž zaměstnavatel se dostal do pracovní platební neschopnosti.
Návrh zákona zahrnuje i úpravy pravidel pro uspokojení nároků zaměstnanců nadnárodních zaměstnavatelů v případě, že se dostanou do platební neschopnosti v některém z členských států EU. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky novela reaguje na změny v oblasti insolvenčního práva na národní i nadnárodní úrovni a obsahuje také několik zpřesňujících změn, které posílí ochranu zaměstnanců, a přitom zamezují zneužití zákona. Důležité je také zrovnoprávnění zaměstnanců, bez ohledu na to, zda pracují pro zaměstnavatele, který sídlí v ČR, nebo v jakékoliv jiné zemi Evropské unie,
doplnil.
Zákon myslel i zaměstnance nadnárodních firem
Také zaměstnancům nadnárodních firem, vůči nimž bylo zahájeno úpadkové řízení v jiném členském státu EU zákon posiluje právní jistotu s tím, že od oznámení o řízení v zahraničí se odvíjí rozhodná doba, která je důležitá pro uplatňování mzdových nároků, podobně jako je to u rozhodnutí soudů u nás. Od tohoto data se v obou případech odvíjí lhůta pro uplatnění mzdových nároků u Úřadu práce ČR, která činí 5 měsíců a 15 dnů.
Novela zákona také u zaměstnanců zpřesní podmínky odpočtu nebo vrácení vyplacených mzdových nároků pro případ, že již získali kompenzaci od Úřadu práce. V případě platební neschopnosti zaměstnavatele podle zákona ztratí nárok na mzdu zaměstnanec, který byl členem statutárního orgánu zaměstnavatele nebo měl rozhodující vliv na činnost zaměstnavatele a současně u něj minimálně 25 % majetkovou účast.