Za každou vykonanou práci náleží odměna. Jak může reagovat zaměstnanec, pokud peníze přicházejí pozdě, případně nepřicházejí vůbec?
Zákoník práce, konkrétně § 56, popisuje hned několik důvodů, kdy může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr. Právě pozdní výplata mzdy či platu je jedním z nich.
Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr, jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat, náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti. Období splatnosti je přitom třeba rozlišovat od pravidelného termínu výplaty mzdy nebo platu.
Obdobím splatnosti je celý kalendářní měsíc následující po měsíci, za který právo na mzdu nebo plat vzniklo. Nestačí tedy, pokud je zaměstnavatel s výplatou mzdy nebo platu v prodlení po dobu 15 dní od pravidelného termínu výplaty mzdy nebo platu, ale musí jít skutečně o prodlení oproti období splatnosti dle § 141 odst. 1.,
vysvětluje na svém webu Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.
Zaměstnanec má právo okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu, který vedl k okamžitému zrušení pracovního poměru, dozvěděl. Nejpozději do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl. Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší náhrada mzdy (platu) ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.