Názory k článku
Zaměstnavatelé by důchodcům práci klidně dali, jenže oni neumí s počítačem

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 8. 2023 8:23

    vevuna

    Jsem poživatelkou starobního důchodu. Není pravda, že neumím s počítačem. Pracovala jsem na velkokapacitních počítačích EC 10, EC 27, na počítačových stáncích Slušovice a po skončení studené války na PC počítačích, nejdříve se systémem DOS, později Windows. Pracovala jsem i u firmy, která v DOSu, později ve Windowsech připravovala účetní, mzdové a skladové programy. Byla jsem u nich jako poradce pro uživatele - jak s programem pracovat, jak nahrát nový upgrade, dokonce, i poradce při výpočtu mezd a platů.
    Poslední moje zaměstnání bylo ekonomický manažer ve slévárenské firmě. Společnost skončila, celá továrna byla zplanýrována. Když jsem se zajímala o místo účetní v malé dřevařské firmě, nepřijali mne. Přijali absolventku evidovanou na ÚP v rámci dotací na podporu zaměstnanosti.

    Není pravda, že všichni starší lidé "neumí s počítači". Je mnoho mladších, kteří jsou v tomto oboru nevzdělaní.

    Ona neznalost není otázka věku. Je to věc vzdělání, osobního zájmu a výše inteligence.

    Silně pochybuji, že absolvent VŠE, kterému je dnes např. 70 let, používá při výpočtech logaritmické pravítko.

    Moji kolegové ze softwarové společnosti, matematikové a elektroinženýři, kteří dnes mají od 60 do 70 let určitě svoje dovednosti s PC nezapomněli. Alespoň o tom nevím, často se s nimi vídám a mluvím s nimi.

    Nedávno mne uvedla do "varu" jedna prodavačka. Pokladny v obchodech jsou napojeny na počítače a obchodní řetězce je mají "online". Tato žena, no, mladá, je jí přes padesát, se domnívá, že "umí" s počítačem - pracuje s pokladnou a dokáže poslat e-mail. Neumí pracovat s Wordem, s Excelem nebo s PowerPointem. Nedokáže pracovat např. s elektronickým bankovnictvím.

    Tento článek je zavádějící a řekla bych trochu urážející skupinu obyvatel. Co je to za výraz "důchodci"? Já jsem důchodce od 43 let. Zemřel mi manžel a od té doby jsem poživatelkou vdovského důchodu. Moje děti byly důchodci - jeden od 15 a druhý od svých 7 let.

    Pisatel by měl vědět, že existují důchody: vdovský, vdovecký, sirotčí, invalidní I., II. a III. stupně, starobní předčasný a starobní řádný.

    Takže jsem byla žena, vzdělaná, s určitou pracovní pozicí, samostatná, výdělečně činná a teď jsem "důchodce"? - v jednom pytli s kýmkoliv např. s nevzdělaným nepřizpůsobivým, který jako "důchodce" dostává jen nějakou základní výměru?

    Zkuste změnit slovník. Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).