Aby mohl být přiznán starobní důchod, je nutné splnit zákonem stanovené podmínky. Podmínky nároku na důchody i způsob jejich výpočtu a výplaty stanoví zákon o důchodovém pojištění.
Jsou do důchodu zahrnuty doby, kdy je student na brigádě?
Podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR se lidé často mylně domnívají, že právě brigáda při studiu se do důchodu nezapočítává. Tento mýtus však vyvrací. Brigády při studiu mohou zvýšit důchod. Pokud i krátkodobá brigáda zakládala účast na pojištění, počítá se do doby pojištění. Při výpočtu pak může přidat potřebné dny, které chybí pro dosažení dalšího celého roku doby pojištění,
vysvětluje resort.
Co se započítává do doby důchodového pojištění:
- výdělečná činnost (zaměstnání či podnikání), ze které je odvedeno pojistné na sociální zabezpečení,
- doba, po kterou je hrazeno dobrovolné důchodové pojištění,
- tzv. náhradní doby pojištění (přestože za ně není odváděno pojistné, podle zákona se zcela nebo částečně započítávají).
Za zaměstnance odvádí pojistné zaměstnavatel. Podnikatel si pojistné platí sám.
Náhradní doba důchodového pojištění
Náhradní doba důchodového pojištění se vztahuje k určité životní situaci, kdy si člověk nevydělává, není zaměstnán, ani OSVČ, ale přitom se tato doba započítá jako doba důchodového pojištění.
Jak upozorňuje Česká správa sociální zabezpečení, některé z těchto období se počítají v celém rozsahu a některé pouze částečně. Náhradní doby pojištění, které se počítají jen částečně, jsou zejména evidence na úřadu práce, pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně a doba studia získaná do roku 2009,
uvádí ČSSZ.
Náhradní doby pojištění, které se počítají v celém rozsahu, jsou zejména:
- péče o dítě do věku 4 let,
- základní vojenská služba,
- péče o osobu se zdravotním postižením, která byla uznána závislou na pomoci jiné osoby ve stupni II až IV, popř. o osobu se zdravotním postižením mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni I až IV.
Do doby důchodového pojištění se nezapočítávají činnosti, ze kterých se neodvádí sociální pojistné:
- pokud sjednaný i skutečný měsíční příjem z pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti nedosahuje 3500 Kč (od ledna 2023 nedosahuje 4000 Kč),
- pokud si na dohodu o provedení práce nevyděláte více než 10 000 Kč měsíčně.
Pokud nejste zaměstnaní, nejste OSVČ, ani nejste v situaci, která by byla náhradní dobou důchodového pojištění, můžete si platit dobrovolné důchodové pojištění, uzavírá Česká správa sociálního zabezpečení.