Pokud podnikatel dlouhodobě ignoruje povinnost hradit zdravotní pojistné a nereaguje na žádné výzvy ze strany zdravotní pojišťovny, koleduje si o problémy. Zdravotní pojišťovna totiž může dát podnět ke zrušení živnostenského oprávnění.
Jak ubezpečuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, je to krok, ke kterému se přistupuje až jako k poslednímu. Živnostenský úřad však může na základě podnětu zdravotní pojišťovny zrušit ve správním řízení živnostenské oprávnění z důvodu neplnění závazků podnikatele platit pojistné na veřejné zdravotní pojištění,
uvádí pojišťovna.
Nejdříve chodí výzvy, pak následuje udání
Pokud OSVČ neplní své povinnosti vůči pojišťovně, je nejdříve písemně upomínána, že byl kontrolou údajů v evidenci zjištěn nedoplatek na pojistném a penále. Zároveň je jí zasíláno vyúčtování pojistného.
Výzva je zasílána také podnikateli, který nepředložil přehled o výši daňového základu OSVČ. Následně jsou dlužné částky předepsány platebními výměry či výkazy nedoplatků, které se pak stávají předmětem exekučního řízení, jestliže stále nejsou uhrazeny.
Takové vymáhání dlužné částky samozřejmě znamená další růst dluhu o penále a pokuty a také exekuční náklady. Je tedy třeba začít situaci řešit co nejdříve, projednat ji s pracovníky pojišťovny, požádat o splátkový kalendář apod. VZP vychází vstříc všem plátcům, kteří chtějí své závazky řešit,
uvádí pojišťovna.
OSVČ musí hradit zálohy na pojistné
OSVČ platí zdravotní pojistné formou záloh a následného doplatku pojistného. Záloha na pojistné je splatná od 1. dne kalendářního měsíce, na který se platí, do 8. dne následujícího kalendářního měsíce.
Doplatek rozdílu mezi zálohami a vypočtenou skutečnou výší pojistného je splatný vždy nejpozději do 8 dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán přehled o výši daňového základu za kalendářní rok, za který se pojistné platí.