Že si vezete jen suvenýr z dovolené? Nezájem, celníci ho zabaví a ještě zaplatíte

24. 6. 2024

Sdílet

25.6.24 1*/suvenýr, ježek, pláž, dovolená Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Přivézt si suvenýr z dovolené se zdá být jako samozřejmá věc. Jenže tak samozřejmé to není. Můžete se dopustit nelegálního dovozu a draze za něj zaplatit.

Při dovozu suvenýrů je stěžejní Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Ta reguluje obchodování s více než 40 tisíci druhy. Zahrnuje jak živé organismy, ale také jejich části a výrobky z nich.

Šéf zrušil zaměstnanci ohlášenou dovolenou. Musí kompenzovat uhrazený zájezd? Přečtěte si také:

Šéf zrušil zaměstnanci ohlášenou dovolenou. Musí kompenzovat uhrazený zájezd?

Jak uvádí Celní správa ČR, exemplářem CITES jsou například výrobky z krokodýlích či hadích kůží a peří ptáků, korálů, mušlí, dále předměty z želvoviny a slonoviny, kožešiny či vycpaniny, ale i různé masti s obsahem chráněných zvířat či rostlin. 

Pro dovoz většiny exemplářů CITES do České republiky, respektive Evropské unie, je nutné mít vývozní povolení země, odkud turista cestuje, a zároveň dovozní povolení České republiky. Bez těchto dokladů je dovoz nelegální. 

V mnoha zemích je porušení CITES přísně postihováno, často hrozí i několik let vězení. V České republice vám nezákonně dovezené exempláře budou po příletu zabaveny a může vám být uložena pokuta ve výši od několika tisíc až do 1,5 milionu korun dle závažnosti činu. V některých úmyslných případech může být nelegální dovoz posuzován i jako trestný čin, popisuje Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí, která společně s Celní správou ČR kontroluje dodržování CITES v České republice. 

Kdo má rozhodující slovo, když se plánuje dovolená. Šéf, nebo zaměstnanec? Přečtěte si také:

Kdo má rozhodující slovo, když se plánuje dovolená. Šéf, nebo zaměstnanec?

Nejčastější problematické suvenýry

Lidé si často přivážejí schránky chráněných druhů měkkýšů a tvrdé mořské korály, které nasbírali na pláži, aniž by věděli, že je to zakázané. Z Eurasie se dovážejí zejména kožešiny kočkovitých šelem, vlků a medvědů a další lovecké trofeje. Z cest po Středomoří to jsou například suchozemské želvy. Z amerického kontinentu se pak jedná o kožešiny a lovecké trofeje, výrobky z krokodýlí kůže nebo peří divokých ptáků. Typickými suvenýry z jihovýchodní Asie jsou sušení mořští koníci, tradiční čínská medicína nebo lahve obsahující kobry naložené v alkoholu. 

Celníci používají při kontrolách speciálně vycvičené psy na vyhledávání CITESových exemplářů, vysvětluje tiskový mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Igor Lenský.

Už vám byl někdy při cestě z dovolené zabaven suvenýr?

Autor aktuality

Jana je redaktorkou a korektorkou Podnikatel.cz. Hlídá a píše aktuální zprávy z byznysu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).