Důchodová reforma přinese celou řadu změn a opatření. Dotknou se také tzv. odloženého starobního důchodu. Podmínky pro jeho nárok by se měly zmírnit.
V současné době je nutné kromě dalších podmínek dosáhnout věku alespoň o 5 let vyššího, než je důchodový věk stanovený podle § 32 zákona o důchodovém pojištění pro muže stejného data narození. Podle nových pravidel, o kterých jsme již na serveru Podnikatel.cz informovali, bude stačit dosažení věku aspoň o 2 roky vyššího, než je důchodový věk muže stejného data narození, a to už od roku 2025.
Jaká je výše odloženého důchodu?
Odložený starobní důchod je označován také jako tzv. přesluhování. O výši pojednává § 34 zákona o důchodovém pojištění:
Výše procentní výměry starobního důchodu se zvyšuje pojištěnci, který splnil podmínky nároku na starobní důchod a po vzniku nároku na tento důchod vykonával výdělečnou činnost a nepobíral přitom starobní důchod ani invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, za každých 90 kalendářních dnů této výdělečné činnosti o 1,5 % výpočtového základu.
Doba kratší než 90 kalendářních dnů, která nebyla zhodnocena podle předchozí věty jako doba pojištění, se přičte k době pojištění získané do vzniku nároku na starobní důchod, pokud se tak získá celý rok doby pojištění, a to v rozsahu potřebném pro toto přičtení; na žádost pojištěnce se procentní výměra starobního důchodu nezvýší podle věty první a doba výdělečné činnosti uvedená ve větě první se přičte k době pojištění získané do vzniku nároku na tento důchod, a to v rozsahu uvedeném v žádosti pojištěnce.
Za výkon výdělečné činnosti se pro účely zvýšení procentní výměry starobního důchodu nepovažují doby dočasné pracovní neschopnosti, pracovního volna bez náhrady příjmu a neomluvené nepřítomnosti v práci.