Změny u dohod a home office čekají už jen na podpis prezidenta

13. 9. 2023

Sdílet

13.9.23 /2x/ Home office, domov, kancelář, stůl, práce Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Poslanecká sněmovna včera přehlasovala Senát a potvrdila novelu zákoníku práce, která přináší změny u dohod mimo pracovní poměr či home office, v původním znění. Čeká se tak již jen na podpis prezidenta.

U dohod bude nárok na dovolenou

Už jen podpis prezidenta chybí pod novelou zákoníku práce, která přináší řadu změn, především pak v oblasti dohod mimo pracovní poměr a home office. Novela počítá například s tím, že pracovníci dělající na DPČ či DPP získají nárok na dovolenou. Obecná právní úprava dovolené v § 211 až 223 zákoníku práce, která specifikuje právo na dovolenou u zaměstnanců v pracovním poměru, má totiž nově platit také na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Dohodářům tak automaticky ze zákona při splnění stanovených podmínek vznikne právo na dovolenou.

Na dohodáře se nově budou také vztahovat ustanovení upravující veškeré překážky v práci. Zaměstnanci na DPP a DPČ tak nově nebudou mít ze zákona právo pouze na důležité osobní překážky v práci podle § 191 až 198 zákoníku práce a překážky v práci na straně zaměstnavatele, nýbrž na veškeré překážky v práci (byť část bude nadále „neplacená“). Lidem pracujícím na dohody budou nově rovněž poskytovány příplatky nebo náhradní volno, popř. náhrada odměny z dohody, za práci ve svátek, příplatek za noční práci, za práci ve ztíženém pracovním prostředí a za práci o sobotách a nedělích.

Nepodceňte dohodu o práci na dálku. Vypadá jednoduše, ale není Přečtěte si také:

Nepodceňte dohodu o práci na dálku. Vypadá jednoduše, ale není

Home office jen písemnou dohodou

Novela dále přináší legislativní úpravu práce na dálku – tzv. home office. Ta nově bude možná jen na základě písemné dohody. Dále někteří pracovníci získají možnost požádat o práci na dálku. Konkrétně se to týká těhotných zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o dítě mladší 9 let nebo o osobu závislou na péči jiné osoby. Nově bude zakotvena povinnost, aby zaměstnavatel případně písemně odůvodnil, proč žádosti takového zaměstnance nevyhověl.

Původně bylo navrhováno, aby zaměstnavatel musel v souvislosti s prací na dálku (tzv. home office) hradit náklady, které vzniknou zaměstnanci při výkonu práce s tím, že zákon pro určitý okruh obvyklých nákladů (plyn, elektřina, pevná paliva, dodávka tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávka vody z vodovodů a vodáren a odvádění odpadních vod, odvoz odpadních vod a čištění jímek a odvoz komunálního odpadu) stanoví formu úhrady paušální částkou, přičemž jiné, zejména nahodilé, náklady bude za účelem náhrady zaměstnanec zaměstnavateli prokazovat.

Nakonec však schválená novela počítá s tím, že zaměstnavatel se bude moct se zaměstnancem písemně dohodnout, že náhradu domácích nákladů nebude platit. I nadále nicméně zůstává možnost paušální náhrady nákladů či vykazování reálných nákladů.

Pokud novelu podepíše prezident, část změn nabude účinnosti měsíc po vyhlášení ve Sbírce zákonů, část pak na začátku příštího roku.

Z pravidel pro home office zbylo jen torzo, zůstanou tak značně volná Přečtěte si také:

Z pravidel pro home office zbylo jen torzo, zůstanou tak značně volná

Autor aktuality

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).