Právě od pondělí 20. prosince 2021 došlo ke změně mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR z 20. listopadu 2021, které se týká testování zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných.
Testování zaměstnanců
Zaměstnanci, kterému vyšel rychlý antigenní test pozitivní, bezodkladně informuje zaměstnavatele o tom, že nebude moci nastoupit do pracovního procesu kvůli podezření na pozitivitu na přítomnost viru SARS-CoV-2 a pracoviště opustí.
Doba od zjištění pozitivního výsledku antigenního testu do obdržení výsledku konfirmačního PCR testu, po kterou nedochází k výkonu práce, je překážkou v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 zákoníku práce, a to po dobu, po kterou se nejedná o jinou důležitou překážku v práci podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb.
Osoby samostatně výdělečně činné, kterým vyšel rychlý antigenní test pozitivní, musí opustit pracoviště.
Zaměstnavatel vydá „pozitivnímu“ zaměstnanci potvrzení
Zaměstnavatel, jehož zaměstnanci vyšel pozitivní test, se nařizuje vystavit zaměstnanci písemné potvrzení dle vzoru: Potvrzení o pozitivním výsledku preventivního antigenního testu provedeného laickou osobou
Jestliže vyšel osobě rychlý antigenní test pozitivní, nařizuje se podrobit se bez bezodkladně konfirmačnímu RT-PCR testu na vyšetření přítomnosti viru u poskytovatele zdravotních služeb. Pokud jde o zaměstnance, je povinen předložit, před provedením konformačního testu poskytovateli zdravotních služeb potvrzení zaměstnavatele.
Pozitivní OSVČ musí mít čestné prohlášení
Pokud jde o osobu samostatně výdělečně činnou, je povinna předložit čestné prohlášení o tom, že si sama provedla nebo jí byl laickou osobou proveden test s pozitivním výsledkem.
Prohlášení musí obsahovat:
- jméno a příjmení osoby,
- datum narození,
- číslo pojištěnce,
- datum provedení testu a
- podpis.
Osobě, které byl proveden konfirmační CR test s pozitivním výsledkem, se nařizuje uvědomit bezodkladně o výsledku tohoto testu svého praktického lékaře, popřípadě jiného lékaře nebo orgán ochrany veřejného zdraví.